*

 

Jongerius doet een moedig appèl op vrouwen om meer te gaan werken

Door: redactie − 03/07/06, 00:00

De maatschappij moet een moraal appèl doen op vrouwen om meer te gaan werken, zei Agnes Jongerius deze week in deze krant. Is de FNV-voorzitter aan het goede adres?

Het aantal vrouwen dat betaalde arbeid verricht groeit, maar het aantal vrouwen dat voltijd werkt daalt. Steeds meer vrouwen werken, maar ze kiezen doorgaans voor kleine deeltijdbanen, die zich laten combineren met zorgtaken thuis. Het aantal mannen dat voor die optie kiest is te verwaarlozen; het overgrote deel van de mannen heeft een volledige baan. Volgens Jongerius kampt Nederland nog met de erfenis van het kostwinnersmodel. Mensen hebben de mond vol van een eerlijke verdeling van de zorgtaken thuis, maar in praktijk komen die op de schouders van de vrouw, want manlief zit op zijn werk.

Dat wordt een probleem want Nederland heeft alle handen nodig die het kan vinden. De bevolking vergrijst. De productie van het nationaal inkomen komt terecht op steeds minder schouders. Daarom wordt er nu driftig omgezien naar een verhoging van de arbeidsparticipatie van ouderen, van groepen allochtonen die nu nog kampen met een hoge werkloosheid, en van vrouwen.

Dat Jongerius kiest voor een moreel appèl is verrassend en moedig. Een vakbondsleider hoor je eerder zeggen dat de overheid moet zorgen voor voldoende kinderopvang, en dat werkgevers flexibele werktijden moeten bieden om vrouwen in staat te stellen arbeid en thuis te combineren. Dat zegt Jongerius ook, maar ze vindt dat de maatschappij zich nu moet richten tot de vrouwen zelf. Het invoeren van een werkplicht vindt de FNV-voorzitter te ver gaan. Terecht. Maar vrouwen moeten wel de druk voelen meer te gaan werken. Omdat een vergrijzende samenleving niet draaiende te houden is zonder hen. Maar niet alleen vanwege die vergrijzing. Betaalde arbeid is belangrijk in het leven van een mens. Dat geldt voor mannen èn vrouwen. Maar de tijd die beide seksen eraan besteden is nu niet in evenwicht. Een appèl op vrouwen om hun rol in het arbeidsproces te vergroten is terecht. Maar het is tegelijk een appèl aan mannen om hun deel van de zorgtaken thuis op zich te nemen. Het resultaat moet zijn dat zij samen meer werken dan nu, en in een gelijkwaardige verhouding. Bij alles wat overheid en sociale partners kunnen doen om dat te stimuleren, is het moreel appèl van Jongerius van meer dan symbolische waarde.

mailIcon print |