*

 

Kamer accepteert dat het vooral vechten zal worden

Van onze redactie politiek − 14/06/06, 00:00

De voorstanders in de Tweede Kamer van de militaire missie naar Zuid-Afghanistan leggen zich er steeds openlijker bij neer dat daar voorlopig meer gevochten moet worden dan opgebouwd.

De troepen in Uruzgan dreigen wellicht pas tegen het eind van de twee jaar durende operatie toe te komen aan enig wederopbouwwerk, waarvoor zo’n Navo ’provinciaal reconstructieteam’ oorspronkelijk was bedoeld. De kamermeerderheid accepteerde gisteravond de uitleg van de ministers Bot (buitenlandse zaken) en Kamp (defensie): eerst moet de stabiliteit in het gebied op de Taliban-strijders worden bevochten.

De missie begint 1 augustus, maar de verkenners moesten de afgelopen weken zoveel vuurgevechten leveren dat volgens de commandant van de ontplooiingstroepen al ’enkele tientallen’ doden vielen aan Taliban-zijde. Kolonel Morsink gaf daarmee een taxatie van de afloop van gevechten die de commando’s voerden. Minister Kamp sloot tijdens het debat het hoge aantal doden niet uit, maar noemde het ’geen harde informatie’.

Desondanks staat voor de kamerleden vast dat het voorjaarsoffensief in Uruzgan veel forser is dan voorzien, nu al doorloopt tot in de zomer en dat mogelijk een hete herfst dreigt. De grote fracties die begin dit jaar instemden met de uitzending tonen echter geen twijfel. VVD-woordvoerder Van Baalen vindt bij de huidige gevechtssituatie een ’rechte rug en een sterke maag’ de eerste vereiste. PvdA-kamerlid Koenders noemt de uitzending van het provinciaal reconstructieteam steeds nadrukkelijker een ’stabilisatiemissie’.

Zelfs de D66-fractie, de kleinste regeringsfractie die destijds tegen de uitzending stemde, wil geen twijfel uiten terwijl de militairen in het gebied zijn. D66-woordvoerder Bakker: „Gelet op de meerderheid is de missie nu een gegeven.” Hij heeft kritiek op zijn partijgenoot minister Pechtold. Die suggereerde, in een D66-lijsttrekkersdebat, dat Nederland alsnog de deelname aan de riskante Navo-operatie moet durven heroverwegen. Bakker vindt dat een foute uitspraak uit het kabinet, dat nu unaniem achter de militairen moet staan.

De tegenstanders SP en GroenLinks pleiten vergeefs voor een nieuw uitzendbesluit, nu er een vechtmissie dreigt waarvoor meer militairen en wapens nodig zijn dan werd voorzien.

mailIcon print |