*

 

Lobby VS voor Guatemala zet kwaad bloed bij Venezuela

Van onze redactie buitenland − 18/10/06, 00:00

De strijd tussen Venezuela en Guatemala om een zetel in de Veiligheidsraad van de VN was gisteravond nog onbeslist. Werkt de Amerikaanse lobby voor Guatemala averechts?

De VS reageren alsof Venezuela een nucleaire bom maakt om hen te verwoesten, reageerde Francisco Arias Cárdenas, de Venezolaanse ambassadeur bij de VN. Hij beschuldigt de Amerikanen ervan dat ze de verkiezing voor de laatste zetel in de Veiligheidsraad hebben gemaakt tot een gevecht tussen Venezuela en Washington. „Dit is geen strijd tussen ons en een buurland. We moeten het opnemen tegen de grootste macht ter wereld.”

Hoewel de afgelopen dagen in de Algemene Vergadering van de VN liefst zestien stemrondes plaatsvonden, lukte het zowel Guatemala als Venezuela niet om voldoende stemmen te bemachtigen. Guatemala kreeg er 108, minder dan de vereiste 124. Venezuela bleef steken op 76.

Volgens John Bolton, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, zegt deze uitslag genoeg. „Guatemala heeft een duidelijk overwicht.” De VS oefenen, samen met Canada en Mexico, druk uit op andere landen ook voor Guatemala te kiezen. Deze Amerikaanse lobby kan wel eens verkeerd uitpakken voor Guatemala, denkt de Tanzaniaanse ambassadeur bij de VN, Augustine Mahiga. „Waarschijnlijk had Guatemala allang gewonnen als de VS niet zo hard voor het land zouden lobbyen”, zei hij aan persbureau Reuters.

De kwestie verdeelt Latijns-Amerika. Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay en Bolivia steunen Venezuela. Colombia en de meeste Midden-Amerikaanse landen stemmen op Guatemala. Chili en Ecuador onthouden zich nog van de stemming.

Guatemala’s minister van buitenlandse zaken Gert Rosenthal voorziet dat er een derde kandidaat moet komen. „Ik denk dat we realistisch moeten zijn. Als de uitslag van de stemrondes gedurende een dag of vier vijf vrijwel hetzelfde blijft, moeten we een consensuskandidaat overwegen.”

Dit gebeurde ook in 1979. Het lukte toen zowel Cuba als Colombia niet om voldoende stemmen te bemachtigen. Uiteindelijk, na 155 stemrondes, werd Mexico gekozen als compromis. Costa Rica, Panama, Uruguay, de Dominicaanse Republiek en wederom Mexico worden genoemd als mogelijke kandidaten.

mailIcon print |