Door de vergrijzing én het afnemende aantal priesters laten steeds meer parochies leken voorgaan bij uitvaarten.
De Inter Parochiële Vereniging (IPV) Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft deze stap nu ook gezet, vooral om de werkdruk op de pastores te verminderen.
Hoewel de rk kerkelijke wetten toestaan dat leken uitvaarten leiden, zijn er grenzen. De parochie in Boxmeer bijvoorbeeld heeft de communieviering geschrapt tijdens uitvaarten als er geen priester bij betrokken is.
,,Bij ons gaat dat wel gebeuren”, zegt diaken Wim Tobé van de IPV: ,,Dat het niet zou mogen is één groot misverstand. Door de toenemende druk op de pastores is het een noodzaak geworden. En omdat je als gemeenschap de verplichting hebt zorg te dragen voor het goed functioneren van de parochie, is het mogelijk voor leken om een communieviering te houden.”
Het IPV telt dertien parochies in Zeeuws-Vlaanderen. „Maar die krijgen niet allemaal hun eigen uitvaartleek. Sommige parochies zijn zo klein dat het niet hoeft. We willen na de zomer een groep van tien leken selecteren. Met een cursus worden ze dan opgeleid om in 2008 te kunnen meedraaien in de pastorale dienst.”
De IPV is bezig een model te maken voor de vorm van de diensten. Dat wil ze voorleggen aan de bisschoppenconferentie.
De cursus zal in ieder geval aandacht besteden aan de nazorg voor de nabestaanden. Ook zal er veel ruimte zijn voor interpretatie van bijbelteksten. Tobé: „Maar het zwaarst weegt de vereiste soepelheid van de leek. Iemand moet van het telefoontje tot aan de uitvaart beschikbaar zijn en werkelijk alles regelen.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.