*

 

Balkenende wil dwangopvoeding

Van onze redactie politiek − 02/09/06, 00:00

Het kabinet zet alles op alles om grote groepen jongeren gedwongen naar een heropvoedingskamp te sturen. Zelfs al hebben ze geen strafblad.

Het gaat om jongeren die van school zijn, geen werk hebben en geen uitkering krijgen. Er zijn 12.000 tot 14.000 ’probleemjongeren’. Formeel doen ze niets onwettigs, waardoor ze ongrijpbaar zijn.

Volgens premier Balkenende gaat het om jongeren zonder diploma’s en dus zonder perspectief. „Ze gaan rondhangen, rottigheid uithalen zoals vernielingen en bedreigingen. Ze lopen een grote kans in de criminaliteit te belanden. We móeten het mogelijk maken dat deze jongeren ondersteuning en begeleiding krijgen, zich herscholen en werkervaring opdoen. Zonodig met dwang.”

Bureau Berenschot heeft op verzoek van het kabinet onderzocht met welk wettelijk middel deze dwang tot heropvoeding kan worden gerealiseerd. Berenschot heeft geconcludeerd dat het met de huidige wetten niet mogelijk is. „Het kabinet legt zich daar niet bij neer”, stelde Balkenende gisteren na het kabinetsberaad. Er wordt nu gewerkt aan een wetsvoorstel waarbij gedwongen heropvoeding ook voor meerderjarige jongeren mogelijk wordt. Tegelijkertijd trekt het kabinet 10 miljoen euro uit om alvast experimenteel met dit soort opvoedkampen te gaan werken.

Het voorstel past in de reeks maatregelen die het kabinet neemt om probleemjongeren aan te pakken. Zo wordt de leerplichtleeftijd verhoogd tot 18 jaar en komt er een leerwerkplicht tot 23 jaar. Voor meerderjarige jongeren die al het criminele pad op zijn, moet het ook mogelijk worden ze dwingend ’onder toezicht’ te stellen of in een heropvoedingskamp te plaatsen.

Voorzitter Hans de Boer van de Taskforce Jeugdwerkloosheid is blij met het kabinetsbesluit. Volgens hem wordt hiermee voorkomen dat deze jongeren maatschappelijk afglijden. Eerder dit jaar riep hij het kabinet ook op om juist voor deze groep die tussen wal en schip valt, iets te doen. „Het gaat om de toekomst van deze jongeren. Het is in hun belang. Als we niets doen, ontstaat er een groot maatschappelijk probleem”, aldus De Boer.

mailIcon print |