*

 

Slecht nieuws is goed voor je vriendschap Bas (28) en Niels (29)

Door: redactie − 11/10/06, 00:00

’Onze vriendschap ontstond door onze liefde voor het visuele, voor films, foto’s en musea”, vertelt Bas van Kempen (28) uit Utrecht. Hij trof Niels de Jong (29) uit Amsterdam tijdens de studie Letteren op een feestje bij de gracht in Utrecht. Niels werd grafisch vormgever van een blaadje van de faculteit, Bas de fotograaf. Niet lang daarna kwamen ze in dezelfde studentenwoning. „Daar hielden we bijvoorbeeld een Tarkovski-marathon.” Er woonden nog drie andere jongens en samen vormden ze ’het gezin’. „Dat spraken we ook zo uit”, zegt Bas. „Er was een jongen die elk jaar een paar maanden op zee voer. Die noemden we de ’verre oom’ Hugo. Uiteindelijk viel de groep wat uit elkaar”, vertelt Niels. „Ik verhuisde naar Amsterdam, Bas en een vriend van hem trokken in een caravan vanwege gebrek aan woonruimte in Utrecht.”

„Ik ben wel bang geweest dat toen ons contact minder zou worden”, zegt Bas. „Maar Niels kan heel goed vriendschappen onderhouden. Ik heb vaak het gevoel dat ik te weinig van me laat horen. Niels heeft een natuurlijk gevoel om mensen die hij liefheeft uit te nodigen en tijd aan ze te besteden.”

Maar hun vriendschap heeft niet alleen filmavondjes als basis. „Negatieve gebeurtenissen in je leven intensiveren je vriendschap, anders blijft het oppervlakkig”, zegt Bas van Kempen. Niels: „Ik ben hartpatiënt en toen ik hartritmestoornissen kreeg, klopte ik bij Bas aan en zei dat ik me niet goed voelde. Ik was bang om dood te gaan. En hij heeft me gerustgesteld. Door zulke ervaringen komt je vriendschap een laag dieper.” Daarnaast hebben de vrienden veel vriendinnen zien komen en gaan. Niels: „Je weet gewoon op wie je terug kunt vallen. Dat vind ik ook zo sterk aan Bas. Hij heeft een soort intrinsieke standvastigheid, een ’waarde in zichzelf’. Alles mag er zijn, het hóeft niet altijd leuk te zijn. Ik zie hem als een rots, hij geeft mij het gevoel dat het wel goed komt.” Nooit ruzie? Nee. Maar wel irritaties.

Toch is dat niet iets om wakker van te liggen. Verschillen bestaan nu eenmaal, weten ze. „Stel dat Niels er niet mee kon leven dat ik minder van me laat horen dan hij doet, dan is een goeie vriendschap over. Gelukkig koppelen we die consequentie er niet aan, ook al geeft de een op dit gebied meer dan de ander.”

mailIcon print |