*

 

Robot

Peter Dekkers − 10/02/07, 00:00

De jaarlijkse Super Bowl in de VS (de finale van het Amerikaanse football) die de afgelopen week werd gespeeld, levert daar elke keer een ware hype op over de tijdens die finale uitgezonden reclame-spots. Voor de live uitzending ervan - jaarlijks de best bekeken tv-uitzending - vallen de adverteerders over elkaar heen om tijdens de pauzes hun nieuwe spotjes te kunnen tonen.

In Amerika worden die spotjes anders beoordeeld dan in Europa; zijn ze hier een reden om tijdens grote finales een plaspauze in te lassen, in de VS blijft het publiek aan de buis gekluisterd om te zien wat voor grappige commercials er gaan voorbijkomen.

En grappig zijn ze meestal, die spotjes. Neem bijvoorbeeld het spotje van autofabrikant General Motors: we zien een robot die tijdens het productieproces een moertje laat vallen en die vervolgens daarom op staande voet wordt ontslagen. De robot verlaat bedroefd de fabriek, probeert wat lullige baantjes elders uit en besluit tenslotte uit puur verdriet en frustratie van een brug te springen. Het spotje is mooi en knap gemaakt, en is zo hartverscheurend dat je haast smelt van medelijden voor dat arme machientje.

Maar de Amerikaanse reclame-goeroe Bob Garfield had een vernietigend oordeel over deze spot: ,,Wat deze commercial eigenlijk zegt, is dat bij GM zó slecht wordt gewerkt dat zelfs de robots de boel verknoeien, én dat bij GM uiteindelijk iederéén de straat op wordt geschopt.”

Tja. Toch vond ik het een heel aardig spotje. Maar ja... Toevallig heb ik onlangs mijn Amerikaanse automobiel verkocht. Het was een Buick, een GM-product. Eigenlijk heb ik het altijd al een rammelbak gevonden.

mailIcon print |