*

 

Niet iedereen kreeg zijn stemkaart in Marokko

Door: redactie − 08/09/07, 00:00

amsterdam – Meer dan dertig partijen en talrijke onafhankelijke kandidaten dingen in Marokko naar de 325 parlementszetels. Ruim 15 miljoen kiezers staan geregistreerd.

De kiezers zijn gisteren, voorzover zij over een stemkaart beschikten naar de stembus gegaan. Partijen beschuldigen elkaar al van mogelijke vervalsingen, maar waarnemers bevestigen die verdachtmakingen niet. Tevens wordt enkele partijen verweten nog op de verkiezingsdag campagne te hebben gevoerd.

Het kiesstelsel dwingt politici van verschillende groepen tot samenwerking, want één partij kan praktisch geen meerderheid behalen waarmee zij alleen kan regeren. De belangrijkste kanshebbers zijn de nationalistische Istiqlal (Onafhankelijkheid), geleid door Abbas al-Fassi, de centrumlinkse Socialistische Unie van Volkskrachten (USFP) van Mohammed al-Yazghi, de gematigd islamitische Partij voor Rechtvaardigheid en Ontwikkeling (PJD) van Saad Eddin al-Othmani en de Volkspartij (MP) van Mohand Laenser.

De PJD oriënteert zich op de politieke islam en rekent erop de grootste partij van het land te worden. De partij werd aanvankelijk geleid door een bondgenoot van de toenmalige koning Hassan II. Diens zoon Mohammed VI regeert sinds 1999 en ijvert voor modernisering van het meer dan 30 miljoen inwoners tellende land. Op zijn pogingen is kritiek, onder meer omdat de koning te machtig blijft in de politiek en regering, en omdat de corruptie onvoldoende zou worden aangepakt. De koning heeft het laatste woord in regeringszaken en is ook religieus autoriteit.

De verkiezingen worden nauwkeurig gevolgd door binnenlandse en buitenlandse waarnemers. Voor zover het zich nu laat aanzien zijn er vooral klachten over de stemkaarten. Alle partijen hebben vertegenwoordigers in de stembureaus die de gang van zaken moeten controleren. De einduitslag wordt zondag verwacht.

mailIcon print |