*

 

Op Nicaragua kan Taiwan nog steeds rekenen

Van onze redactie buitenland − 11/01/07, 00:00

President Chen Shui-bian van Taiwan heeft de diplomatieke relaties tussen Nicaragua en zijn land veilig gesteld.

Chen maakte gisteren bekend dat Nicaragua diplomatieke banden met Taiwan houdt. De Taiwanese president had in Managua de beëdiging van de nieuwe president van Nicaragua, Daniel Ortega, bijgewoond.

China en Taiwan voeren sinds 1949 een diplomatieke strijd over de status van Taiwan. Na de Chinese burgeroorlog vluchtte de verslagen nationalistische regering naar het eiland. De communistische Volksrepubliek China op het vasteland beschouwt sindsdien Taiwan als een opstandige provincie. Taiwan probeert, in ruil voor economische steun, zoveel mogelijk landen over te halen het eiland te erkennen als de echte vertegenwoordiger van heel China. Momenteel zijn er 24 landen die dat doen, vooral kleine arme landen in Afrika, Midden-Amerika en de Grote Oceaan.

Onder druk van het economisch snel groeiende China, kiezen steeds meer van de weinige bondgenoten die Taiwan nog heeft voor China. In 2006 verloor Taiwan al de diplomatieke steun van Tsjaad en in 2005 erkende Senegal Peking ten koste van Taipei.

Daniel Ortega, een voormalige guerrilla-leider en communist, koos eerder, toen zijn partij in 1985 aan de macht kwam, voor diplomatieke banden met het communistische China. Zijn opvolger herstelde de steun aan Taiwan. Nu heeft Ortega gezegd Taiwan te blijven erkennen.

De Taiwanese president Chen vroeg tevens deze week het Vaticaan, één van de meest waardevolle bondgenoten van Taiwan, om hulp. Chen vroeg de paus om China op te roepen Taiwan niet langer te intimideren. China dreigt Taiwan aan te zullen vallen wanneer het eiland zich, zoals veel Taiwanezen willen, uitroept tot een onafhankelijk land, los van China.

Maar ook voor de loyaliteit van het Vaticaan moet Taiwan vrezen. De Heilige Stoel heeft geen diplomatieke banden met China sinds 1951. Het Vaticaan schat dat acht miljoen katholieken in China hun heil zoeken in illegale kerken. Om hun positie te verbeteren, wil Rome graag de relaties met China verbeteren, tot afgrijzen van Taiwan.

mailIcon print |