amsterdam – De Britse energiereus BP verliest vrijwel zeker de vergunning voor het Siberische gasveld Kovykta. De definitieve beslissing is gisteren twee weken uitgesteld, maar waarnemers denken dat Rusland dit alleen heeft gedaan om de sfeer op de G8-top niet te verpesten. De leiders van de zeven grootste industrielanden plus Rusland komen volgende week in Duitsland bijeen.
De aanval op het zeer omvangrijke gasveld – genoeg om de wereld een jaar van gas te voorzien – past in de strategie van het Kremlin meer greep te krijgen op de gas- en oliesector. „Geen denken aan dat dergelijke strategische zaken als Kovykta in het bezit van buitenlandse concerns blijven”, aldus analist Chris Weafer van Alfa Bank in Moskou.
Loopjongen in deze strategie is de Russische staatsmilieudienst. Die beschuldigde het Russisch-Britse TNK-BP (voor de helft van BP) er een half jaar geleden van niet genoeg te produceren in Kovykta. Daarom zou het bedrijf zijn milieuvergunning verliezen.
Maar TNK-BP zegt juist geen toestemming te krijgen voor export naar China, de grootste markt in die regio. Aan de binnenlandse markt kan TNK-BP niet genoeg gas kwijt.
Het monopolie op de gasexport is in handen van Gazprom, dat zelf graag aan China levert. Volgens analisten wil Gazprom uiteindelijk een deel van TNK-BP.
Voer voor deze aanname was het bezoek donderdagavond van BP-topman Tony Hayward aan zijn Gazprom-collega Aleksej Miller in Moskou. Zij wilden gisteren tegen de Russische pers geen commentaar geven over een mogelijke verkoop.
Vorig jaar onderging Shell een soortgelijk lot met het miljardenproject Sachalin-II. Onder druk van het mogelijk verlies van de milieuvergunning verkocht Shell een aanzienlijk belang aan Gazprom.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.