*

 

Het blauw van de Postbank is oranjer

Willem Schoonen − 19/05/07, 00:00

ING heeft goede redenen om het merk Postbank te schrappen. Maar de aankondiging komt op een merkwaardig moment.

Het blauw van de Postbank is binnen twee jaar uit het straatbeeld verdwenen, kondigde ING deze week aan. De bank wil niet langer op twee benen hinkelen, en ING tot zijn ene merknaam verheffen.

Kijkend naar het aantal klanten zou je eerder het omgekeerde verwachten; de Postbank heeft 7 miljoen rekeninghouders, ING 1 miljoen, de Postbank heeft 800 kantoren, ING 250, de Postbank krijgt dagelijks 1 miljoen bezoekers op zijn site, ING 100.000. Maar vanuit het perspectief van de onderneming is het logisch dat Postbank ING wordt en niet andersom. De bank opereert wereldwijd onder de naam ING. En eerder werden ook in andere landen lokale merknamen opgeofferd voor het ING-vaandel.

Natuurlijk is het mooi onder één vlag te varen. En te oordelen naar de successen in het buitenland van ING, en met name zijn internetbankier ING Direct, is er met het oranje vaandel niets mis. Probleem op de Nederlandse markt is dat de Postbank een enorm sterk merk is. De bank werd meer dan een eeuw geleden opgericht door de overheid, om het sparen te bevorderen: de Rijkspostspaarbank. Onder de vlag van de PTT en na 1986 als geprivatiseerde onderneming, heeft de Postbank zich ontwikkeld tot dé bank voor de kleine rekeninghouder. Met zijn gratis envelopjes en betaalkaarten, zijn aanwezigheid in de postkantoren en de áfwezigheid van driedelig grijs, had de Postbank verreweg de laagste drempel voor de gewone man.

Maar die gewone man neemt niet veel bankproducten af. Als het gaat om salarisrekeningen, sparen en consumentenkrediet is de Postbank vele malen groter dan ING. Het is een efficiënte leverancier van eenvoudige, en dus weinig winstgevende diensten. ING daarentegen is sterk in het adviseren over complexere financiële producten. ING denkt meer van die producten te kunnen slijten aan de huidige rekeninghouders van de Postbank. Daar ligt een belangrijk deel van de winst die de bank verwacht; het ineenschuiven van Postbank en ING moet kostenbesparingen opleveren, maar vooral extra omzet.

Dat zou best kunnen, maar de vraag is hoe de consument zal reageren op het verdwijnen van het vertrouwde blauw. Hij zal geen bezwaar hebben tegen een oranje geldautomaat, maar of hij zich ook zal laten verleiden door de adviseurs van ING is de vraag.

We maken juist nu een opleving mee van het nationale sentiment. Dat is te zien in de overnamestrijd rond ABN Amro, een bank die de hele wereld over zeilt maar door sommigen toch nog wordt gezien als een onvervalst stukje Holland, dat vooral niet in buitenlandse handen mag vallen. Dat sentiment is lang weggeweest. En of het zal blijven is zeer de vraag. Maar het verbannen van de blauwe leeuw ligt daardoor nu toch gevoelig.

ING mag dan het oranje dragen, zij staat verder van de natie dan de Postbank.

mailIcon print |