Van alle provincies had Noord- Brabant een jaar geleden de langste wachtlijst: 829 kinderen wachtten er op jeugdzorg. Met veel geld en hard werken is die lijst bijna weggewerkt.
Helemaal weg is de wachtlijst in Brabant nog niet. Voor zeven kinderen moet nog een pleeggezin worden gevonden en 58 kinderen (of hun ouders) weigeren hulp en wachten op een uitspraak van de rechter. Toch is de provincie zeer tevreden.
Net als alle andere provincies kreeg Noord-Brabant extra geld van staatssecretaris Ross van welzijn; in Brabant ging het om ruim 14 miljoen euro. De provincie zelf deed daar een miljoen bovenop.
Dankzij dat geld kon Bureau Jeugdzorg in Noord-Brabant extra mensen aanstellen. Dat bureau bepaalt welke hulp een kind nodig heeft en brengt kinderen daarna onder bij de organisaties die die hulp daadwerkelijk verlenen. Ook die hulporganisaties konden dankzij het extra geld meer personeel aannemen en dus meer kinderen helpen.
„We hebben de aandacht vooral gericht op ons meldpunt kindermishandeling. Daar komen de ernstigste gevallen binnen”, zegt Kees Tromp van Bureau Jeugdzorg Zuidoost-Brabant. Verwacht was dat de wachtlijst voor andere kinderen daardoor zou groeien, maar dat gebeurde niet. „Hard werken”, luidt de simpele verklaring van Tromp. „Samen met de andere betrokken instanties. We zijn bereid bij elkaar over de schutting te kijken.”
„Er heerste een alle-hens-aan-dek-mentaliteit”, zegt ook directeur Roel van Gurp van de Kompaan, een Tilburgse instelling die jeugdzorg biedt. Maar niet alle knelpunten zijn opgelost, vervolgt hij. Er moeten dringend meer pleeggezinnen worden gevonden en ook is er een tekort aan plaatsen in een internaat.
Maar dat zijn niet Van Gurps grootste zorgen. Die gaan vooral over geld. Want de staatssecretaris heeft slechts eenmalig geld uitgetrokken voor het wegwerken van de wachtlijsten. En hoe het moet als dat geld op is, weet Van Gurp niet.
De provincie ziet echter lichtpuntjes. Onder druk van de wachtlijsten zijn de verschillende betrokkenen bij de jeugdzorg beter gaan samenwerken; ze begrijpen elkaars jargon nu beter. Ook kijken ze nu bij elk kind strenger dan vroeger of de hulp niet korter of goedkoper kan. „Die winst hebben we binnen”, zegt een woordvoerder van de provincie.
Klopt, zegt Van Gurp. Maar daarmee is het probleem niet opgelost. „De vraag naar jeugdzorg groeit. En we kunnen niet oneindig doorgaan met steeds korter en goedkoper hulp bieden.”
Dit jaar verwacht hij nog geen problemen, ook al omdat de provincie opnieuw met wat extra geld over de brug komt. „Maar uiteindelijk moet er blijvend extra geld voor de jeugdzorg komen. Anders zitten we over een paar jaar weer met wachtlijsten.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.