De Duitse minister van buitenlandse zaken Steinmeier was direct betrokken bij het besluit van zijn regering om Guantánomo-gevangene Murat Kurnaz niet naar Duitsland te laten terugkeren.
Steinmeiers eigen ministerie bevestigde gisteren dat de toenmalige kabinetschef van de regering-Schröder wist van het plan om Kurnaz’ terugkeer te verhinderen. Door dit bericht wordt de druk op Steinmeier steeds groter. De minister piekert echter niet over aftreden.
Kurnaz, een Turkse Duitser, werd in 2001 door de Amerikanen in Afghanistan opgepakt en naar het omstreden gevangenenkamp Guantánamo Bay gestuurd. Daar is hij naar eigen zeggen gemarteld. In 2002 mocht hij van de Amerikanen terugkeren naar Duitsland, maar volgens onderzoek door journalisten hield de Duitse regering dat tegen. Daarover is de afgelopen weken al roering ontstaan. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat Steinmeier aanwezig was bij een vergadering van de top van de inlichtingendienst, waarbij het bewuste besluit over Kurnaz viel. Maar dat zegt niet dat hij daardoor langer in Guantánamo moest blijven, aldus de woordvoerder. Bovendien, zei Steinmeier tegen dagblad Bild, hadden de VS ook naar Turkije gewezen als mogelijke plaats van terugkeer voor Kurnaz. De Frankfurter Allgemeine meldt dat de VS als voorwaarde voor de vrijlating stelde dat Kurnaz zich in Duitsland als informant onder radicale moslims zou begeven.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.