Bedrijven uit Azië waren vorig jaar goed voor meer dan de helft van alle nieuwe investeringen in Nederland. Vooral Korea, China en Taiwan kozen hier voor een vestiging.
De Aziatische opmars blijkt uit cijfers die staatssecretaris Van Gennip van economische zaken gisteren bekendmaakte. In 2005 lag het aandeel Aziatische bedrijven nog beneden de 40 procent van alle projecten. Dit onderstreept het toenemende belang van economieën als China, India en Maleisië als „bronland van buitenlandse investeringen”, aldus Van Gennip.
Korea was vorig jaar goed voor zeventien nieuwe projecten in Nederland, in 2005 waren dat er nog acht. China, Taiwan en Japan begonnen ieder dertien nieuwe vestigingen, Maleisië twee en India een.
De Verenigde Staten zijn met 42 projecten nog steeds koploper, maar de Amerikaanse voorsprong neemt wel af. In 2005 waren er nog 56 nieuwe Amerikaanse vestigingen.
Gemeten in het aantal banen en het geld dat gemoeid is met de investeringen, lopen de Aziaten nog verder achter. Aziatische bedrijven zorgden voor 810 nieuwe banen, Amerikaanse voor 1358.
Het totaal aantal nieuwe buitenlandse investeringen in Nederland was vorig jaar, met 113, hoger dan ooit. Maar hiermee was wel minder geld en werkgelegenheid gemoeid dan in 2005. Het totale investeringsbedrag nam af van 505 miljoen euro naar 357 miljoen vorig jaar, en het aantal arbeidsplaatsen van 3.121 naar 2.425.
Nederland is vooral in trek om een Europees verkoopkantoor of distributiecentrum te vestigen, veel minder als productielocatie. Onderzoek en ontwikkeling is in opkomst onder de buitenlandse investeringen. Vorig jaar hielden tien nieuwe vestigingen zich hiermee bezig, tegen zes in 2005.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.