*

 

New York begint met het plaatsen van fietsenrekken

Frank Kools − 31/01/07, 00:00

Fietsactivisten in New York juichten toen het gemeentebestuur vorig jaar besloot om bij een metrostation in de wijk Brooklyn nieuwe fietsenrekken te plaatsen. Niet het aantal, 25, was reden voor hun feest, wél dat voor het eerst parkeervakken voor de heilige koe plaatsmaakten voor fietsen.

Op het eerst gezicht lijkt New York City allesbehalve een fietsstad. De jachtige, eeuwig claxonnerende auto’s, de taxideuren die ineens openzwaaien en de voetgangers die geen verkeerslicht respecteren, staan veilig en ontspannen fietsen in de weg. Maar dat is één deel van de werkelijkheid, benadrukt het stadsbestuur.

Manhattan, het centrale deel van de stad, bezit namelijk de drukste fietsroute in de VS, en de mooiste. Sinds 1991 kun je over ruim achttien kilometer langs de oever van de Hudson-rivier rijden. Vanaf het park in het zuidelijke puntje, waar de veerboot naar het Vrijheidsbeeld ligt, tot onder een grote brug in het noorden.

De fietsstrook loopt door het Hudson River Park, dat rond een reeks oude havenpieren is opgebouwd. Samen met skaters, wandelaars en joggers hebben fietsers een prachtig zicht op het Vrijheidsbeeld, de havens en het immigratiemuseum op Ellis Island. Fietsend kom je langs Ground Zero en bruisende wijken als Tribeca, West Village en Chelsea.

Om de stad ook verder fietsvriendelijker te maken kondigde het gemeentebestuur vorig jaar aan dat het tot 2009 350 kilometer fietsstroken wil aanleggen of delen van bestaande wegen wil markeren. Volgens fietsactivisten gaat het in feite slechts om de helft van dat aantal, omdat de gemeente beide kanten van straten apart meerekent. Evengoed krijgt de fietser in het plan aanzienlijk meer ruimte.

Volgens burgemeester Bloomberg was de uitbreiding hard nodig omdat onderzoek had aangetoond dat de afgelopen tien jaar 225 fietsers omgekomen waren in het verkeer. In veruit de meeste gevallen buiten een fietsstrook. Het bewijs dat aparte stroken of gemarkeerde stroken werken, aldus Bloomberg.

Toch blijft fietsen door New York niet zonder gevaar. Fietsactivisten vestigden daar begin deze maand de aandacht op door in een herdenkingstocht de veertien plekken aan te doen waar vorig jaar fietsers omkwamen. Die waren gemarkeerd met witte fietsen, de zogeheten ’spookfietsen’. Het gemeentebestuur wijst er toch op dat fietsen in New York nauwelijks gevaarlijker is dan in andere Amerikaanse steden.

Maar voor wie graag eens dwars door New York fietst, zonder al zijn opstoppingen en loeiende auto’s, is er een oplossing. Op 7 mei wordt alweer de dertigste Bike New York gehouden, een 67 kilometer lange tocht door verkeersvrije straten, die langs alle vijf de stadsdelen voert. Deze tocht is qua deelnemersaantal ietsje kleiner dan de marathon van New York, maar wel het grootste fietsevenement in Amerika.

mailIcon print |