Kinderen die in Amsterdam en omgeving hun zwemdiploma halen, krijgen een folder over gezonde voeding. En een gratis happy meal van McDonald’s.
De lucht van chloor en frituurvet zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Wie zwemt, eet patat. Marjolein van Tiggelen van het Platform Zwembaden ziet dat ook. „Wij hebben ons aangesloten bij het convenant overgewicht. Daarom geven we in het tijdschrift dat we alle kinderen bij de zwemdiploma aanbieden, informatie over gezond eten en bewegen. Als zwembaden zelf besluiten daar ook nog een McDonald’s-bon bij te stoppen, kunnen we daar weinig aan doen. Jammer is het wel.”
’Gefeliciteerd met je zwemdiploma’ staat er op het McDonald’s-kaartje dat de geslaagde afzwemmer in Amsterdam krijgt. Dat McDonald’s zich met sport bemoeit, is niet nieuw. De fastfoodketen sponsort onder meer de Olympische Spelen en het WK-voetbal, maar ook kleinere sportieve evenementen, zegt woordvoerder Dirk van den Boogaart van McDonald’s Nederland. „Onze franchise-ondernemers hebben daarin een zekere vrijheid. Die afzwembon is dan ook plaatselijk bedacht.”
Fred Reussien, directeur van het De Mirandabad in Amsterdam, geeft het bonnetje ook weg. „We hebben er eigenlijk niet zo bij stilgestaan.” Dat terwijl het zwembad wel probeert een bijdrage te leveren, bijvoorbeeld door in de weekeinden en in schoolvakanties gratis aquafitness voor kinderen aan te bieden. „Want wij zien dat probleem van overgewicht natuurlijk ook.” Hij zou zelf ook wel een wat gezonder aanbod willen zien in het restaurant, waar vooral patat en ijs over de toonbank gaan, maar daarvan is het zwembad niet de eigenaar.
McDonald’s sponsort ook de Nationale sportweek van het NOC-NSF, die in april plaatsvindt. Woordvoerder Coen van den Bemt van het NOC-NSF: „Voor ons is het voordeel dat dit soort bedrijven, beter dan de traditionele sportverenigingen, heel goed weten hoe ze een jonge doelgroep moeten aanspreken.”
Tijdens de evenementen is McDonald’s niet zichtbaar aanwezig. Wel doet de keten die week een salade in de aanbieding. Van den Bemt vindt het streven van de fastfoodketen om mensen tot bewegen aan te zetten een voorbeeld van maatschappelijk ondernemen. „Maar zo’n bonnetje voor een happy meal uitdelen aan kinderen die nu net wel sportief bezig zijn, is dat natuurlijk niet. Ik kan me niet voorstellen dat de mensen op het hoofdbureau van McDonald’s, die het imago moeten bewaken, daar blij mee zijn.”
Van den Boogaart van McDonald’s Nederland zegt de plaatselijke actie prima te vinden. „Vestigingen moeten toch ook klanten trekken. Wij vinden het happy meal trouwens geen fout product. Je kunt er als toetje fruit en yoghurt bij bestellen.” Daar denkt het Voedingscentrum anders over: een happy meal voldoet niet aan de eisen van een gezonde maaltijd. Het is te veel en te weinig gevarieerd. Woordvoerder Patricia Schutte: „Als McDonald’s iets goeds zou willen doen in het kader van het convenant overgewicht, dan hadden ze iedere afzwemmer een gratis kaartje voor het zwembad moeten geven.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.