Een centrum-links kabinet zou SP-leider Jan Marijnissen het vierde kabinet-Balkenende niet willen noemen.
„Het is een centrum-kabinet, met drie partijen die in het politieke centrum zitten. Links is het niet, dat zou het zijn geweest als wij er bij hadden gezeten.”
Vanaf de linkerzijde zal hij de coalitie onder vuur nemen en datzelfde verwacht hij van de VVD op de rechterzijde. „Inhoudelijk zijn er weinig overeenkomsten, maar samenwerking zie ik best zitten. We waren het snel met elkaar eens dat we een debat met informateur Wijffels niet zagen zitten.”
De leider van de grootste oppositiepartij zegt nauwelijks de kans te hebben gekregen om het dikke regeerakkoord te kunnen doornemen. Hij is dan ook terughoudend met zijn kritiek, maar trekt vervolgens van leer. „Ik zie positieve en negatieve punten. Positief vind ik de ambities om de oude wijken aan te pakken. Ook het schrappen van de huurliberalisatie is positief. En eindelijk staat duurzaamheid op de agenda.”
Aan de andere kant kan hij een lijst van zaken opnoemen waar hij minder blij van wordt. „Herkeuringen van WAO’ers blijven doorgaan, terwijl PvdA-leider Bos dit onbarmhartig vond. Mensen worden gestraft als ze eerder stoppen met werken. Ze moeten meebetalen aan de AOW. Marktwerking in de zorg en openbaar vervoer, het neoliberale beleid van het vorige kabinet, gaat gewoon door. Ik mis een duidelijke visie op onderwijs. Waarom ging het mis met al die vernieuwingen die vernielingen bleken? En ze gaan gewoon door met de Europese grondwet en de JSF, dat peperdure gevechtsvliegtuig.”
Hij betreurt het dat het CDA niet met zijn partij wilde samenwerken. „Het CDA zag het niet zitten om met PvdA en SP één kabinet te vormen. Maar wij kunnen nog wel een paar jaar wachten. We hebben geduld. We zijn al dertig jaar bezig met oppositievoeren.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.