*

 

Gewone mensen durven de straat niet op

Van onze correspondente − 03/02/07, 00:00

De strijd tussen Hamas en Fatah heeft de afgelopen 24 uur aan minstens 24 mensen het leven gekost. Er vielen ongeveer 250 gewonden.

Boven de islamitische universiteit van Gaza, een bolwerk van de Hamas, hingen gisteren zwarte rookwolken. Ambulances kwamen in kruisvuur terecht. In de verder verlaten straten beschoten de troepen van Fatah en Hamas elkaar.

De Palestijnse media meldden dat Saoedi-Arabië de Palestijnse president Abbas (tevens Fatahleider) en Hamasleider Khaled Masjal voor dinsdag in Mekka heeft uitgenodigd. Er zou een nieuw bestand in de maak zijn, maar tot nu toe leken beide partijen vastbesloten hun machtsstrijd ook op straat uit te vechten. De radiozenders van beide groeperingen hebben de nationale hymnen verruild voor liederen over de gewapende strijd tegen de vijand.

Winnaars zijn er waarschijnlijk niet. Een cartoon in een Palestijnse krant toonde onlangs een bokswedstrijd waarbij beide boksers (Fatah en Hamas) elkaar knock-out slaan en de omroeper uitroept: ’tien punten voor Israël’.

Donderdagnacht bestormden de Fatahtroepen de islamitische universiteit. Naar eigen zeggen troffen ze daar, naast een enorm wapenarsenaal, zeven Iraanse wapendeskundigen aan. Die zouden Hamasleden hebben getraind en geholpen bij het samenstellen van explosieven. Eén Iraniër zou zichzelf hebben opgeblazen, aldus een Palestijnse veiligheidsfunctionaris. Hamas ontkende dat er Iraniërs aanwezig waren en sprak van pure misleiding.

Op hun beurt openden Hamasstrijders op verschillende plekken in Gaza het vuur op Fatahbolwerken. Aan de rand van Gaza-Stad bestookten zij met mortieren een trainingskamp van de Presidentiële Garde. Ook namen zij een radiostation van Fatah onder vuur. Bij een van de gevechten kwam een Fatahgeneraal om.

Meer dan honderd Palestijnen zijn gedood in de onderlinge strijd sinds Hamas een jaar geleden de verkiezingen won en een kabinet vormde. Daarna trok president Abbas, de Fatahleider die een jaar eerder tot president was gekozen, de controle over de veiligheidsdiensten naar zich toe. Hamas richtte daarop eigen ordediensten op. Tussen bestanden door bestrijden die troepen elkaar, met name in Gaza.

Op de Westoever heeft Fatah nog de overhand, maar in de Gazastrook zou Hamas er beter voorstaan. Fatah – en met name de eens ’sterke man’ van Gaza, Mohammed Dahlan – weigert echter de straat uit te leveren aan Hamas. De gevechten vinden plaats over de ruggen van de bevolking. Gewone burgers durven nauwelijks op straat te komen. Ook de hoofdwegen tussen de steden en dorpen liggen er verlaten bij. Vaak zijn ze afgesloten door controleposten van de milities. Gazastad is opgedeeld in Hamas- en Fatahwijken.

mailIcon print |