*

 

’Somalische meisjes nog altijd besneden in Nederland’

door Dana Ploeger − 20/01/07, 00:00

Somalische en Soedanese meisjes in Nederland worden veel vaker besneden dan wordt aangenomen. Wel wordt meestal een milde vorm uitgevoerd.

Dat zeggen betrokkenen uit de Somalische gemeenschap en hulpverleners. „Tachtig procent van de meisjes wordt besneden en dan heb ik het over de lichtste vorm’, stelt sociologe Zahra Naleie van de Federatie Somalische Associaties Nederland, die al jaren strijdt tegen seksuele verminking van meisjes.

Agnes Verhulst en Shamsa Said van het landelijk kenniscentrum migranten en gezondheid Pharos bevestigen dit. Said: „Uit eerder onderzoek is steeds het cijfer van ten minste vijftig meisjes per jaar genoemd. Maar dat is niet realistisch, want ongeveer dertienduizend meisjes in Nederland lopen risico.” Naast Somalische en Soedanese betreft het meisjes uit onder meer Eritrea, EthiopiĆ« en Egypte.

De methode is wel veranderd. Traditiegetrouw worden de meisjes dichtgenaaid (infibulatie), hier wordt gekozen voor de mildere vorm (sunna) waarbij een snee of speldeprik in de clitoris wordt gemaakt. De sunna-methode is inmiddels gemeengoed. Die is verboden, maar veel moeilijker te detecteren dan infibulatie. Voor de besnijdenis gaan de meeste meisjes naar het buitenland. ’In de zomervakantie gaan ze naar het thuisland, maar ook naar Engeland of ItaliĆ«.

mailIcon print |