brussel – Nederland zal de Europese begroting over 2006 niet goedkeuren. Dat heeft minister Bos (financiĆ«n) aangekondigd, voorafgaand aan overleg met zijn Europese collega’s in Brussel.
De lidstaten geven achteraf hun oordeel over de boekhouding van de Europese Commissie. Zoals ieder jaar is er ook over 2006 veel aan te merken op die administratie. De Rekenkamer in Den Haag liet vorige week nog weten dat voor een groot deel van de Europese gelden volledige controle onmogelijk is. Eerder kwam ook de Europese Rekenkamer met zware kritiek op de begroting. Deze toezichthouder weigert daarom ook goedkeuring te verlenen.
Bos’ voorganger Gerrit Zalm heeft vaker duidelijk gemaakt dat de Europese boekhouding niet deugt. Vorig jaar verleende Zalm wel zijn goedkeuring, om zijn opvolger Bos niet voor de voeten te lopen.
Het ziet ernaar uit dat Nederland deze keer alleen staat. Andere landen die vaak kritisch zijn over de Europese uitgaven, zoals Denemarken, zouden nu wel willen goedkeuren.
Nederlandse diplomaten beklemtonen dat Bos geen kritiek wil geven op de Europese Commissie. Zijn boodschap is vooral gericht aan de lidstaten, die zelf onvoldoende zicht hebben op de Europese geldstroom.
Nederland hoopt de controle te verbeteren door een nationale verklaring af te geven, waarin de Europese uitgaven in eigen land verantwoord worden. Groot-Brittanniƫ en Zweden gaan dat ook doen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.