Huismus, huismijt, huiskat, huiskraai. Wie hoort niet in dit rijtje thuis? De huiskraai natuurlijk. Huiskraaien leven weliswaar in de buurt van mensen en huizen, maar in Nederland nog maar sinds kort en nog niet zoveel. Dat kan veranderen. Hans Bossenbroek meldt op waarneming.nl een groep van meer dan twintig huiskraaien, bij Hoek van Holland. Dat is vrijwel de enige plek in Nederland waar ze gezien worden. In Hoek van Holland broeden huiskraaien al dertien jaar. Er zijn wel meer grote zeehavens waar huiskraaien broeden. De Indiase kraaien varen graag een eindje mee en koloniseerden vanuit Bombay, Cochin en Calcutta de steden waar schepen uit India aanmeren: Mombasa, Durban, Kaapstad. Ze zijn wat kleiner dan onze zwarte kraai, maar groter dan de kauw. Ze hebben een grijs gezicht, wat wel aan de kauw doet denken. Dat grijs kan zich uitbreiden tot een als bonte kraaien zo bont kleed. Maar hun hoge voorhoofd heeft meer weg van de roek.
Waternavel, Nijlgans, moerasschildpad of Japanse oester – bij elke nieuwkomer in de Nederlandse natuur worden hoofden geschud en kinnen gekneed. Als dat maar goed gaat! Inheemse soorten zouden verdrongen worden, of besmet met nieuwe ziekten. Sluit de grenzen! Meestal loopt het met een sisser af maar soms veroorzaakt een door mensen verspreide nieuwkomer inderdaad een ramp.
Een van de reacties op de waarneming van de ruim twintig huiskraaien luidt: ’ik wil geen discussie van 13 jaar geleden gaan herhalen, maar persoonlijk deel ik de buitenlandse adviezen om de nu nog beheersbare populatie „te verwijderen” (nu het nog kan)’. Dat is vragen om discussie. Die brandt dan ook los op het waarnemingsforum.
Zouden er geen ernstiger problemen voor de natuur zijn dan huiskraaien? En als je ze zou uitroeien, arriveren er dan geen nieuwe verstekelingen uit India?
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.