*

 

Brown steunt bankensector

Van onze redactie economie − 14/10/08, 00:00

De Britse regering pompt miljarden in drie grote banken, en neemt zo het voortouw in een reeks van landen die de bankensector ondersteunen.

De Britse regering investeert in totaal zo’n 47 miljard euro in de Britse banken Royal Bank of Scotland (RBS), HBOS en Lloyds TSB. De maatregel is bedoeld om de kapitaalpositie van de instellingen te versterken en hun de kans te geven hun financiën op orde te brengen.

De Britse overheid wordt naar verwachting meerderheidsaandeelhouder in de banken als gevolg van de kapitaalinjectie. De Britse premier Gordon Brown neemt daarmee het voortouw in een verwachte reeks van landen die de bankensector zullen ondersteunen. Brown riep andere landen op na te denken over een nieuw ’financieel raamwerk’, vergelijkbaar met het zogenoemde Bretton-Woodssysteem dat vlak na de Tweede Wereldoorlog werd geïntroduceerd.

Gisteravond Nederlandse tijd liet het Amerikaanse ministerie van financiën weten het Britse voorbeeld te zullen volgen. Details waren echter nog niet beschikbaar.

Aan de kapitaalinjectie van Groot-Brittannië is een flink aantal voorwaarden verbonden. Zo verplichten banken zich leningen uit te blijven geven of aan te passen voor huizenbezitters en kleine bedrijven, waarvan de voorwaarden vergelijkbaar zijn met die in 2007.

Bestuurdersbeloningen moeten worden aangepakt, de overheid krijgt inspraak in benoemingen van nieuwe bestuurders en het dividend wordt voor vijf jaar geschrapt. Daarbij zullen banken aan de slag moeten met het verkleinen van hun balans.

RBS liet gisteren weten een belang ter waarde van 6,4 miljard euro direct aan de Britse overheid te verkopen. Daarnaast wil de bank elders voor 15 miljard pond aan vers kapitaal ophalen, maar de regering garandeert de uitgifte als beleggers niet op de emissie willen intekenen. Topman Fred Goodwin, in Nederland bekend als het gezicht van het consortium dat vorig jaar ABN Amro overnam, zal vertrekken bij de bank.

HBOS en LLoyds TSB komen in aanmerking voor de overheidshulp als de twee banken een ’succesvolle fusie’ hebben doorgevoerd, zo meldde het Britse ministerie van financiën. Lloyds kondigde gisteren aan de voorwaarden voor de fusie te willen aanpassen, nadat in het weekeinde al geruchten gingen dat zij niet door zou gaan. Lloyds bood eerder 0,833 aandeel Lloyds per aandeel HBOS, maar wil dat nu verlagen naar 0,605 aandeel. De koersen van alle drie de banken gingen gisteren opnieuw flink onderuit.

De Britse bank Barclays verklaarde gisteren geen gebruik te willen maken van het geld dat de Britse regering aan de banken heeft geboden. De bank wil wel 6,5 miljard pond aan vers kapitaal ophalen, maar verwacht dat via private investeerders te doen. Barclays kondigde verder aan over 2008 en de eerste helft van 2009 geen dividend uit te keren.

mailIcon print |