tel aviv – De Israëlische oppositieleider Benjamin Netanjahoe heeft gisteren in een harde toespraak de aftrap gegeven voor de verkiezingscampagne. Netanjahoe, leider van de rechtse Likoed, zei als premier te zullen streven naar vrede met de buren, maar in zijn visie moet Israël vasthouden aan grote gedeelten van de Golan en Westoever. Ook een verdeling van Jeruzalem is niet bespreekbaar.
Vlak daarvoor opende president Peres de Knessetzitting met de mededeling dat hij na consultaties met alle partijen tot de conclusie was gekomen dat er geen andere keuze is dan verkiezingen uit te schrijven. Die vinden waarschijnlijk in februari plaats. De laatste peilingen wijzen uit dat de strijd voornamelijk gaat tussen de Kadimapartij van Tzipi Livni en de Likoed, die in de peilingen met 28 tot 30 zetels even hoog scoren. Voor de eens almachtige Arbeiderspartij dreigen de verkiezingen op een debacle uit te lopen. De peilingen geven haar 12 zetels (van de 120) en de kans is groot dat veel kiezers naar Kadima overstappen om Livni te steunen in haar strijd tegen Netanjahoe.
Politiek verschillen Livni en de leider van de Arbeiderspartij, Barak, nauwelijks. In de gangbare ’Amerikaanse’ termen staat Livni met haar pleidooi voor een andere schone politiek, voor ’verandering’, terwijl Barak, de generaal, zich opwerpt als sterke man met ervaring in veiligheidsvraagstukken. Overigens roepen alle drie, Livni, Netanjahoe en Barak, dat ze na de verkiezingen het liefst een regering van nationale eenheid vormen. De strijd gaat dus vooral over wie premier mag worden.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.