In een rellerige sfeer, geheel in stijl dus, zijn de Nederlandse turnsters begonnen aan het EK voor vrouwen. Ondanks al het geruzie haalde Suzanne Harmes op vloer de olympische limiet.
Het is inmiddels een ’goede’ traditie. Ieder groot turntoernooi wordt gekenmerkt door problemen in het Nederlandse kamp. Het gisteren begonnen EK in Clermont-Ferrand vormt ’uiteraard’ geen uitzondering. Aan de vooravond van het evenement in de Franse stad zei Verona van de Luer zich slachtoffer te voelen van politieke spelletjes. Zij begreep er niets van dat zij slechts op twee toestellen mocht uitkomen.
Van de Leur was er van uitgegaan dat ze op vloer, sprong en balk zou uitkomen. „Daar heb ik me op voorbereid. Henk Kort (topsportmanager van de turnbond, red) heeft geen training van mij gezien, anders had hij kunnen zien dat ik in vorm was. Ik ben nog nooit zo pissig geweest. Ik kan er niet meer tegen”, zei Van de Leur woensdag. Lichelle Wong kreeg op balk de voorkeur boven Van de Leur en die beslissing was niet gebaseerd op de resultaten van de EK-kwalificatiewedstrijden.
Suzanne Harmes voelde met Van de Leur mee. Ze erkende dat er van enige teamspirit geen enkele sprake meer was. Harmes zei zich zo veel mogelijk af te sluiten van alle intriges. „Ik ben mentaal sterk.” Dat bleek gisteren inderdaad. Op vloer haalde Harmes de olympische limiet. En ondanks al het geruzie bereikte Nederland ook de finale van de landenwedstrijd.
Oranje turnde op vloer en sprong een degelijke wedstrijd en had het geluk dat Spanje, normaal een geduchte concurrent, gehavend in het Maison des Sports verscheen. Nadat Sanne Wevers met een knappe oefening op balk (14,650) de rondgang had besloten wist Nederland zich als achtste en laatste land verzekerd van een plaats in de landenfinale.
De rel rond Van de Leur kwam gisteren nog wel even aan de oppervlakte. De veelvoudig Nederlands kampioene weigerde in actie te komen op de balk toen Harmes door een blessure het onderdeel moest laten lopen. „Ik kon het niet. Eerst wel, dan niet. Ik heb op een gegeven moment gedacht: ik neem het vliegtuig naar huis. Zo ver was ik al bijna.” Haar coach Esther Heijnen: „Ze zei: ik raak dat ding niet meer aan.”
De onverstoorbare Harmes haalde ondanks haar blessure op vloer de olympische limiet. Dat biedt de zekerheid dat Nederland bij de vrouwen vertegenwoordigd is bij het turntoernooi in Peking. „Dat is een opluchting. Ik heb na alle commotie gewoon mijn eigen ding gedaan.”
Harmes kreeg 14,650 achter haar naam, de olympische eis lag op vloer op 14,600. Tot en met het NK in juni kunnen turnsters op elk onderdeel proberen de limiet nog meer te overtreffen. Lukt dat niet dan is Harmes voor de tweede keer deelnemer aan de Spelen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.