amsterdam – Europese leiders en topdiplomaten hebben gisteren positief gereageerd op de toespraak van de Amerikaanse president Obama waarin hij de nieuwe Amerikaanse strategie in Afghanistan ontvouwt en zegt 30.000 extra militairen te sturen. Weinig landen deden evenwel toezeggingen meer troepen te sturen.
Secretaris-generaal van de Navo Rasmussen beloofde in Brussel dat Europese en andere bondgenoten ruim vijfduizend extra manschappen zullen leveren. Fogh Rasmussen trad echter niet in detail.
De Amerikaanse vicepresident Joe Biden belde met premier Balkenende om de nieuwe strategie toe te lichten. Biden sprak de hoop uit dat Nederland na 2010 betrokken blijft bij Afghanistan, zei de RVD. De premier zou hebben aangegeven dat het kabinet daarover nog moet beslissen.
De Franse president Sarkozy sprak van een ’moedige, vastberaden en duidelijke’ toespraak, maar onthield zich van enige toezegging boven de bijna vierduizend manschappen die Parijs nu in het land heeft. Franse media meldden dat de VS Frankrijk hebben verzocht om 1500 extra militairen. In Duitsland zei minister van buitenlandse zaken Westerwelle zich gesterkt te voelen in de Duitse opvatting dat het in Afghanistan gaat om het vinden van een politieke oplossing ondersteund door militaire kracht. Maar Duitsland had al eerder laten weten dat het pas na een grote conferentie in Londen over Afghanistan, eind januari, zal beslissen over zijn missie.
Een paar landen die positief reageerden én een toezegging deden zijn Albanië, Tsjechië en Polen. De Britten lieten al op voorhand weten dat zij vijfhonderd extra manschappen sturen. Ook Zuid-Korea stuurt vijfhonderd militairen.
De taliban kondigden in een reactie aan hun verzet op te voeren. „De Amerikanen willen Afghanistan met militaire middelen overheersen, maar dat mislukt. De extra 30.000 man zullen alleen maar meer verzet oproepen en tot meer gevechten leiden”, aldus een woordvoerder.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.