*

 

Vrouwen vechten Ierse abortuswet aan in Straatsburg

Leonoor Kuijk − 10/12/09, 00:00

Drie vrouwen uit Ierland stellen bij het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg de strenge anti-abortuswet van Ierland ter discussie.

Een zogenoemde ’grote kamer’ van maar liefst zeventien rechters hield gisteren een hoorzitting over een gevoelige zaak. Twee Ierse vrouwen en een in Ierland wonende Litouwse willen een uitspraak over de Ierse anti-abortuswet. Alle drie de vrouwen werden tegen hun wil zwanger en gingen voor een abortus naar het Verenigd Koninkrijk. In Ierland mogen vrouwen alleen een abortus ondergaan wanneer hun leven in gevaar is.

Volgens de vrouwen is de Ierse wet in strijd met het Europees Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens. De behandeling in het Verenigd Koninkrijk maakte de abortus onnodig duur en gecompliceerd. Vanwege het taboe in Ierland op abortus was de behandeling bovendien traumatisch. De vrouwen waren ten tijde van de abortus respectievelijk alcoholist, een alleenstaande vrouw en een kankerpatiƫnt. Zij betogen dat de verplichting de zwangerschap te moeten voldragen, hun gezondheid op het spel zou hebben gezet.

De zaak zou aanvankelijk behandeld worden in een gewone kamer van zeven rechters. Die besloot in juli dat vanwege het algemene belang van de kwestie en de verwachte juridische moeilijkheden een grote kamer zich over de vraag moest buigen.

Volgens de BBC zijn de afgelopen dertig jaar zo’n 140.000 Ierse vrouwen naar het Verenigd Koninkrijk gegaan om daar een abortus te ondergaan.

De Ierse advocate Johanna Higgins, van de Vereniging van Katholieke advocaten van Ierland, zei in het BBCprogramma ’World Today’ dat „wat voor mensenrechtenaspecten er ook aan de zaak mogen zitten, abortus nu eenmaal illegaal is in Ierland omdat het een strafrechtelijke overtreding is”.

Ze voegde eraan toe dat „ook als ik uit een ander land zou komen, ik me zorgen zou maken dat de Europeanen kennelijk menen dat ze in binnenlandse wetgeving kunnen treden”.

De Ierse abortuswet was ook al de inzet rond het Ierse referendum over het Verdrag van Lissabon, de nieuwe EU-werkafspraken. De Ieren zeiden aanvankelijk ’nee’ tegen ’Lissabon’. Een officiĆ«le Europese geruststelling dat het familierecht een zaak blijft van de individuele lidstaten was uiteindelijk nodig om de Ieren in tweede instatie ’ja’ te laten zeggen tegen het verdrag.

Het Hof in Straatsburg is niet van de Europese Unie, maar valt onder de Raad van Europa. Dat is een aparte organisatie waarvan 47 Europese landen lid zijn. Het hof komt over een paar maanden met een bindende uitspraak voor alle 47 landen.

mailIcon print |