*

 

Banken beloven geld aan elkaar te lenen

Jan Kleinnijenhuis − 17/01/09, 00:00

amsterdam – Een meerderheid van de Nederlandse banken zal nog dit jaar gebruik gaan maken van de garantieregeling van minister Bos. Dat is de belangrijkste uitkomst van een dag van overleg tussen de banken, het ministerie van financiĆ«n en een aantal grote pensioenfondsen en verzekeraars.

De uitkomst van het overleg betekent een eerste kleine stap richting normalisering van het leenverkeer tussen banken. Sinds het uitbreken van de kredietcrisis zijn banken huiverig elkaar nog geld uit te lenen, uit angst dat de lening niet meer wordt terugbetaald. In oktober stelde minister Bos van financiƫn daarom een garantieregeling van maximaal 200 miljard euro in, waarbij de staat het risico van wanbetaling op zich neemt, zodat het leenverkeer tussen banken weer op gang kan komen. Dat moet ook de kredietvoorziening aan het bedrijfsleven op gang houden.

Tot nog toe is er echter nog nauwelijks een beroep gedaan op de garantieregeling. Banken vrezen de imagoschade die zij lijden wanneer bekend wordt dat zij hulp van de staat nodig hebben. Door gezamenlijk te melden dat een meerderheid van de banken nog dit jaar een beroep op minister Bos zal doen, moet de angst voor imagoschade bij individuele banken worden weggenomen.

De afgelopen tijd klonk er steeds meer kritiek vanuit het bedrijfsleven en de politiek over de weigering van banken zich bij Bos te melden. Tot nog toe hebben slechts zakenbank NIBC en autoleasebedrijf Leaseplan een garantie gekregen. De minister riep de banken daarom gisteren naar zijn ministerie voor overleg. Welke banken gebruik zullen maken van de garantieregeling wordt pas bekend als zij daadwerkelijk een lening aanvragen. Dat kan, gezien de termijn van een jaar die genoemd wordt, nog op zich laten wachten.

Ook banken die geen behoefte hebben aan door de staat gegarandeerde leningen zullen met de regeling meewerken. Zo meldt de Rabobank, die eerder deze week met succes zelfstandig 5 miljard euro op de kapitaalmarkt leende, geïnteresseerd te zijn de schuld van andere banken op te kopen.

mailIcon print |