Kinderen op basisscholen in Amsterdam worden nogal eens door leeftijdsgenoten gediscrimineerd. De gemeente stelt een onderzoek in.
De gemeente Amsterdam stelt een onderzoek in naar discriminatie van leerlingen op basisscholen. Aanleiding vormt een incident op een voornamelijk witte school in randgemeente Ransdorp vorig jaar. Turkse ouders haalden hun twee kinderen van openbare basisschool De Weidevogel omdat zij werden gepest en gediscrimineerd, terwijl de school niet ingreep.
Het stadsdeel Noord, dat het incident nader onderzocht, concludeerde dat wat op de school gebeurde geen op zichzelf staande kwestie is, maar net zo goed elders in de stad kan voorkomen. Omgekeerd gebeurt het ook dat autochtone kinderen op een zwarte school of joodse kinderen worden gediscrimineerd, stelt de woordvoerder van wethouder Freek Ossel. „Wij vinden dat een school een veilige omgeving moet zijn, daarom moeten we er wat aan doen.”
Ossel stuurde samen met wethouder Lodewijk Asscher gisteren een brief aan de gemeenteraad waarin zij aankondigen in kaart te willen brengen in hoeverre discriminatie een probleem is op alle basisscholen in de stad. „Pesterijen zijn van alle tijden, maar het gaat ons er nu om uit te zoeken waar het over de grens van het redelijke gaat. We willen discriminatie beter tegengaan dan nu gebeurt.”
Zeki Arslan van het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum vermoedt dat discriminatie op basisscholen ook elders in het land voorkomt. Arslan adviseert het ministerie van onderwijs bij het beleid om de segregatie in het onderwijs tegen te gaan. „Als een bepaalde etnische groep op een school overheerst en er komt iemand van een andere afkomst bij, dan zijn spanningen niet zo vreemd.”
Cijfers zijn er echter niet, want niemand houdt bij hoe vaak dit voorkomt. Arslan pleit dan ook voor registratie en juicht het Amsterdamse onderzoek toe. „Je moet betrouwbare cijfers hebben om goed beleid te maken. Zo kunnen we op den duur leren van scholen die succesvol zijn in het tegengaan van segregatie. Het kabinet, de Tweede Kamer, de gemeenten: iedereen zegt meer gemengde scholen te willen. Dan is die registratie van incidenten dus een goede stap.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.