*

 

Kamer vergeeft Van Middelkoop

Van onze redactie politiek − 23/01/09, 00:00

Minister van Middelkoop moest zich gisteren opnieuw verantwoorden voor uitspraken over de Uruzgan-missie. De bewindsman mag blijven.

De spijtbetuiging van minister Van Middelkoop (defensie) over het vergeten Uruzgan-interview is gisteravond geaccepteerd door een meerderheid in de Tweede Kamer. Het gezag van de minister van defensie leed wel schade.

Coalitiepartner PvdA waarschuwde de ChristenUnie-bewindsman dat hij zich de komende tijd geen uitglijders kan veroorloven. „Ik ga ervan uit dat dit niet weer gebeurt”, zei PvdA-woordvoerster Eijsink.

Ook coalitiegenoot CDA-Kamerlid Knops vond dat Van Middelkoop niet handig opereerde toen hij zich vorige week in de Tweede Kamer een interview met De Telegraaf niet meer wist te herinneren. De minister deed tijdens een reis naar Uruzgan tegen journalisten wel degelijk uitspraken over de toekomst van de Nederlandse militaire aanwezigheid in Afghanistan. Maar het CDA stelde ook vast dat de minister niet bewust heeft gelogen in het parlement.

Ondanks stevige kritiek van de linkse oppositiepartijen en harde sneren van de VVD, bleef Van Middelkoop gemakkelijk overeind. Een gezamenlijke motie van wantrouwen van de Partij voor de Vrijheid en het solo-Kamerlid Rita Verdonk kreeg alleen maar de steun van die partijen.

Het ging overigens allang niet meer alleen over het relletje met dagblad De Telegraaf. Veel Kamerleden roken onraad in de kwestie Uruzgan omdat de afgelopen tijd verschillende signalen uit het kabinet klonken. Terwijl Van Middelkoop hamerde op de afspraak met de Kamer uit 2007 om in 2010 compleet uit Uruzgan te vertrekken, leek premier Balkenende daar anders over te denken. Ook CDA-minister Verhagen (buitenlandse zaken) hield ruimte voor blijvende aanwezigheid in het riskante zuiden van Afghanistan.

Van Middelkoop suste gisteravond echter de meeste Kamerleden met de verzekering dat hij namens het complete kabinet sprak en deed een zeer nadrukkelijke belofte: alle Nederlandse militairen van de Uruzgan-missie zullen eind 2010 die provincie zullen hebben verlaten. Het was een herbevestiging van een bestaand kabinetsbesluit over dat vertrek.

Dat laat nog steeds de ruimte dat Nederland op verzoek van de Navo wel andere kleinere operaties elders in Afghanistan kan blijven uitvoeren. Zoals met F-16-jachtvliegtuigen of een provinciaal reconstructieteam met opbouwsoldaten in het veilige noorden van het land. Een nieuwe grote Afghanistan-missie, met Nederland aan de leiding, zal het kabinet volgens Van Middelkoop niet accepteren.

Van Middelkoop: „We zullen niet de plunjebalen oppakken om elders in het land hetzelfde te gaan doen. Want dan zouden we beter in Uruzgan kunnen blijven waar we de weg kennen.”

Nederland kan volgens de Haagse politici en veel militaire experts moeilijk opnieuw aanvoerder zijn van een grote missie. De wapens en transportmiddelen hebben zwaar te leiden gehad. Ook dreigen militairen overbelast te raken door personeelsgebrek. Als straks de Amerikanen meer militairen sturen zullen zij in meer provincies de leiding opeisen.

mailIcon print |