*

 

'De tuinen liggen er verwilderd bij'

Laura van Baars − 11/03/10, 00:00

Interview

De Zeeuwse gedeputeerde Harry van Waveren ontvangt vandaag van de makelaarsvereniging NVM het document ’Krimpgebied=Kansgebied’. Maar erg enthousiast over deze lobby voor tweede woningen, is Van Waveren vooralsnog niet. „Wij hebben in Zeeland geen goede ervaringen met huisjes die alleen in de zomer, met Kerst en in de meivakantie worden bewoond.”

Waarom niet? De makelaars denken juist dat tweede-woningbezit leegstand en verpaupering kan voorkomen.

„Dat is de vraag. Wij merkten juist dat woningen die maar enkele weken per jaar gebruikt worden, helemaal niet goed werden opgeknapt. De tuinen lagen er verwilderd bij. Mensen steken hun geld liever in het huis waarin ze de meeste tijd doorbrengen. Veel tweede woningen staan weken leeg. Dat geeft een neerslachtig, somber beeld. In een stad als Vlissingen is dat minder een probleem. De leegstand is er minder zichtbaar. Maar Zeeland is natuurlijk toch een plattelandsprovincie. Over het algemeen zijn we niet zo positief over recreatiewoningen in de woonkernen van gemeenten.”

Kan iedereen in Zeeland zomaar een tweede huis kopen?

„Nee. Sinds 2006 maken wij bij tweede huisjes een onderscheid tussen recreatiewoningen en deeltijdwoningen. Ons stond voor ogen om de dynamiek op het platteland vast te houden. Recreatiewoningen zijn de huizen die gebruikt worden voor een paar weken per jaar. Deeltijdwoningen zijn voor mensen die er zo’n drie dagen per week komen en de overige tijd werken in de Randstad of Brussel. Die deeltijdwoningen worden gewoon vrij verkocht. Recreatiewoningen zijn aangewezen door het bestemmingsplan. Ik begrijp wel dat makelaars last hebben van zulke verordeningen. Het is goed om een discussie te voeren over recreatiewoningen, maar ons beleid gaat niet zomaar van tafel.”

De makelaars hopen de huizenprijzen een impuls te geven door de vrije verkoop van tweede woningen. Is dat voor iedereen gunstig?

„In gemeenten waar veel tweede huisjes gekocht worden, lopen de prijzen inderdaad op. Dat kan ertoe leiden dat de lokale bevolking de huizen niet meer kan betalen. Dat is een ernstig probleem. Reden te meer om de markt niet zomaar open te zetten.

Tweede huizen geven ook niet altijd zoveel economische spin-off. Pas als mensen permanent in Zeeland komen wonen, beginnen ze een zaak en maken ze gebruik van alle faciliteiten.”

mailIcon print |