De VS hebben met het einde van de strijd in Irak een bladzijde omgeslagen – en op de volgende staat de economie. Volgens president Obama, in een tv-toespraak dinsdagavond, is dat ’onze belangrijkste opdracht als volk, en mijn belangrijkste opdracht als president’.
Vanachter hetzelfde bureau als waar George Bush de oorlog in Irak in 2003 afkondigde, kon Obama hem afsluiten, al blijven er nog 50.000 Amerikaanse militairen achter om het Iraakse leger te trainen. „Eerder vandaag heb ik gesproken met voormalig president Bush. Het is bekend dat hij en ik het oneens waren over de oorlog, vanaf het begin. Maar niemand kan twijfelen aan de steun van president Bush voor onze troepen, of zijn vaderlandsliefde en toewijding aan onze veiligheid.”
Dat was sommige critici van zijn toespraak te aardig. „Hij liet hem ermee wegkomen”, schreef commentator Roger Simon van de website Politico. Volgens de Republikeinse fractieleider in de Senaat, Mitch McConnell, was het juist hypocriet om Bush niet de eer te gunnen. Diens tijdelijke verhoging van het aantal troepen in Irak – destijds sterk bekritiseerd door Obama – hielp immers bij het beĆ«indigen van de burgeroorlog en opende de weg naar de terugtrekking. „Het maakt het natuurlijk een stuk gemakkelijker als je je eigen campagneretoriek negeert over hoe die surge niet moest plaatsvinden en niet kon werken”, zei hij.
Obama sprak het land toe vanuit het beroemde Oval Office in het Witte Huis. Volgens veel recensenten is dat een locatie waar hij niet zo indrukwekkend overkomt als bijvoorbeeld staand in de Rozentuin. Maar Obama koos toch voor de tweede keer voor de plaats waar hij zijn macht dagelijks uitoefent. De vorige keer was toen hij aankondigde dat het olielek in de Golf van Mexico was gedicht.
Sindsdien is het kantoor wel opnieuw ingericht, in aardse kleuren. Een tapijt met een zon erop, dat voor George Bush optimisme had gesymboliseerd, is vervangen door een tapijt met citaten van vroegere presidenten en van Martin Luther King.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.