*

 

Met actie tegen boetes gaat ANWB in tegen belang automobilist

18/12/07, 01:52

De ANWB gaat voor de tweede keer dit jaar actievoeren tegen een Haagse beslissing. Deze zomer kwam de wielrijdersbond in het geweer tegen de vliegtaks, een heffing op vliegtickets die de ANWB net als de Consumentenbond afdeed als pure geldklopperij.

Nu verzet de ANWB zich tegen de verhoging van verkeersboetes die het kabinet heeft aangekondigd: volgend jaar komt er twintig procent bij.

Wederom bedient de ANWB zich van het argument dat de consument als melkkoe wordt gebruikt. Directeur Van Woerkom verwijt het kabinet dat het de boetes alleen maar verhoogt om de gratis schoolboeken te kunnen financieren. Dat klopt in zoverre dat het geld van de verkeersboetes naar de algemene middelen gaat. Maar het is heel willekeurig om daar alleen de schoolboeken uit te pikken. Uit de algemene reserves wordt wel meer betaald, maar dat past vast niet in de boodschap die de ANWB graag uitdraagt: de automobilist wordt gepakt.

De ANWB heeft het vooral gemunt op verkeerscontroles op de snelwegen. Met bestraffen van snelheidsduivels heeft de bond geen moeite (dat moest er trouwens nog bij komen). Maar directeur Van Woerkom zou niet weten waarom de wat hij noemt ’goedwillende automobilist die in de verkeersstroom meegaat’, voor die paar kilometer te hard rijden moet boeten.

Het is treurig dat aan de voorman van zo’n grote maatschappelijke organisatie (3,7 miljoen leden) kennelijk nog uitgelegd moet worden dat maximale snelheden juist in het belang zijn van de autorijder. Snelheid en verkeersveiligheid gaan hand in hand; hoe harder er wordt gereden hoe slechter het is voor het milieu, en als iedereen zich aan toegestane snelheid houdt, kan dat bijdragen aan de vermindering van files.

Hoewel het met de verkeersveiligheid wel ietsje beter gaat, sterven er jaarlijks nog honderden mensen op de weg. Het is om die reden van groot belang dat iedereen zich bewust is van het nut en doel van de regels. Of iemand die een beetje overtreedt of heel fors, doet er niet toe voor de vraag of iemand fout zit. Dat is in alle gevallen van overschrijding van de limiet het geval. De ernst van de overtreding ziet de snelrijder terug op de boete: weinig voor weinig, veel voor veel. Dat verschil is gerechtvaardigd, net als de essentie van het beboeten van ook kleine snelheidsovertredingen.

Het zou niet meer dan normaal moeten zijn als de ANWB helpt de norm te stellen. De voorman van de automobilisten laat het afweten. Het is nu aan de Kamerleden, die de ANWB voor zijn boodschap probeert te winnen, duidelijk te maken dat hij op de verkeerde weg zit.

mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />