*

 

Aanmeldingen lopen vast in Studielink

Peter Maurits − 21/07/08, 00:58

Duizenden studenten kunnen zich dit jaar niet inschrijven bij een universiteit of hogeschool. Dat komt door een nieuw registratiesysteem dat niet goed functioneert.

„Waar blijven de aanmeldingen?”, dachten ze bij de Universiteit Twente toen de gebruikelijke stroom achterbleef bij voorgaande jaren. Zo meldden zich voor communicatiewetenschappen bijna veertig studenten minder dan verwacht, voor Europese studies zelfs vijftig. De oorzaak ligt niet bij een verminderde belangstelling voor deze studies, maar bij een nieuw aanmeldingssysteem voor studenten: Studielink.

Studenten moeten zich vanaf dit jaar via Studielink aanmelden voor een hogeschool of universiteit. Een paar duizend aanmeldingen voor het hoger onderwijs zijn in het systeem blijven hangen, bevestigt de directie van Studielink. Ze blijven steken in het ingewikkelde computersysteem, worden ten onrechte afgekeurd en komen niet bij de juiste organisatie terecht.

„Studielink moet een kwaliteitsslag maken”, vindt Frank Peters van de studentenservice van de Universiteit Utrecht. Door de problemen met het computersysteem worden studenten niet aangemeld bij de studie en kunnen zij zich niet inschrijven voor vakken. „Daarvoor is een nummer nodig dat ze pas krijgen nadat wij bericht van de Informatie Beheer Groep (IBG) ontvangen.” Maar dat bericht blijft uit vanwege de softwareproblemen. Extra complicatie: de student ontvangt geen bericht van IBG of onderwijsinstelling als zijn aanmelding blijft haken.

Aan de Utrechtse universiteit hebben vijftien studenten zich gemeld met dit probleem, weet Peters. Voor hen en studenten die later ontdekken dat de aanmelding is vastgelopen, maakt de UU nu voorlopig zelf een nummer aan. „De student mag hier niet de dupe van worden.”

Ook bij de Universiteit Twente (UT) merken ze de onvolkomenheden van Studielink. Precieze aantallen zijn niet bekend, maar de verwachting is dat er tientallen studenten ’vastzitten’ in het systeem. Vooral de aanmelding van Duitse studenten verloopt stroef. „Toen wij zagen dat er een stuk minder aanmeldingen binnenkwamen dan vorig, jaar trokken we aan de bel”, zegt Mariska Giesen van de UT. Uit gesprekken die de universiteit met Studielink had, bleek dat de aanmeldingen er wel zijn, maar niet doorkomen vanwege de softwareproblemen. Inmiddels heeft de UT op haar site een helpdesk voor studenten opgezet.

Bij Studielink is het probleem bekend. „De invoering van een ingewikkeld computersysteem gaat nooit vlekkeloos”, zegt directeur Wouter de Haan. „Er zijn altijd kinderziektes die verholpen moeten worden. Dit is niet onoplosbaar.”

Om te voorkomen dat studenten verdwijnen in het systeem, zijn volgens De Haan controles ingevoerd: „Aanmeldingen belanden soms per abuis in de bak ’afgekeurd’. We controleren geregeld of de aanmeldingen terecht in die bak zitten.” In totaal denkt De Haan dat een paar duizend aanmeldingen een ’extra zetje’ nodig hebben.

mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />