*

 

Van der Laan op werkbezoek in probleemwijk

Cees van der Laan − 20/11/08, 00:00

Minister Eberhard van der Laan bracht gisteren zijn eerste bezoek aan een van de veertig Vogelaarwijken, de Haagse rivierenbuurt. Aan de aanpak van zijn voorgangster verandert hij niet veel.

  • Voor clubhuis Boskant raakt minister Van der Laan in gesprek met een bewoonster van de Haagse Rivierenbuurt. (Jorgen Caris)

Rita Verdonk denderde, vergezeld door haar bodyguards, met een boodschap zonder twijfels door de probleemwijken. Ella Vogelaar zwierde met fleurige kleren met luisterend oor door haar ’krachtwijken’.

Tegen deze kleurrijke personalities steekt Eberhard van der Laan wat bescheiden af. Grijs pak, grijs haar, zacht sprekend, een man die zich klein kan maken, bijna op het saaie af. Wellicht precies wat het altijd heftige integratiedebat nodig heeft na twee ministers die zelf onderdeel werden van het debat. „Ik ben hier niet met een boodschap gekomen, maar ik heb twee oren gebracht om te luisteren,” zijn zijn eerste opmerkingen als hij de basisschool Jan van Nassau in de Rivierenbuurt verlaat, waar hij samen met staatssecretaris Aboutaleb (sociale zaken) een bezoek bracht.

Van der Laan oogt als een ietwat verbaasde advocaat die in zijn nekvel uit zijn dossiers werd gerukt. Vorige week leidde hij nog een advocatenkantoor, nu is hij de minister die van zijn politieke baas, Wouter Bos, de belangrijkste sociale kwestie van deze tijd, de integratie, in goede banen moet leiden. „Ik mis de mensen van mijn kantoor, het is erg snel gegaan”, zegt Van der Laan over de afgelopen dagen, toen het ministerschap als een vat water over hem werd uitgestort. Dat geldt ook voor zijn begeleidende ambtelijke staf, waar de verbijstering over de hardhandige verwijdering van Ella Vogelaar nog op de gezichten staat.

Over zijn voorgangster wil hij geen kwaad woord spreken. Haar plannen voor de wijken en integratie zal hij niet ingrijpend wijzigen. „Ze heeft het goed gedaan. Ik ben in een gespreid bedje terechtgekomen, dat hoeft alleen maar een beetje te worden opgemaakt.” Hij zegt zich niet druk te willen maken over de toon van het debat. „Met klagen over de toon doe je je gesprekspartner geen recht als je daarmee de inhoud van de boodschap wegschuift.”

An Verwaal, voorzitter van de bewonersorganisatie Rivierenbuurt, had een andere boodschap voor hem. „Achterstandswijk, probleemwijk, Vogelaar-wijk, prachtwijk, krachtwijk, het zal me aan m’n reet roesten hoe onze buurt wordt genoemd, als het maar schuift”, was haar boodschap aan de nieuwe minister. Van der Laan: „Lullen, dat kun je wel. Ik ben advocaat, ik weet wat het is.”

Zijn ervaring als advocaat en mediator in Amsterdamse netelige kwesties kan hem helpen de emoties in het integratiedebat te kanaliseren en coalities te sluiten om de wijken vooruit te krijgen. „Ik wil ook voor de PVV een goede discussiepartner worden.” Het gezelschap loopt over het Huygensplein, waar in 1872 een dubbele moord werd gepleegd. De volkswoede eiste de ’kop van Jut ’, de verdachte. Gold dat eigenlijk ook niet voor Vogelaar? „Daar ben ik het niet mee eens”, reageert hij een tikje fel.

mailIcon print |