*

 

'Grensgevallen' vragen om aandacht

Van onze verslaggever − 22/09/08, 13:19

Ze horen te vaak dat het generaal pardon perfect was, „dat alles nu opgelost en klaar is". Met een landelijke campagne voor de 'grensgevallen', de voormalige asielzoekers die buiten het pardon vielen, hopen de organisatoren nu politieke steun te krijgen.

De actievoerders en ’grensgevallen’ rijden samen vier dagen met een bus door het land. Zij bezoeken onder meer Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Nijmegen, Maastricht, Eindhoven en Rotterdam. In elke stad ontmoeten ze de bestuurders, politici of bekende Nederlanders. Ook halen ze handtekeningen op, die ze aan de Tweede Kamer gaan aanbieden.

In eerste instantie hoopte staatssecretaris Albayrak (Vreemdelingenzaken) met de pardonregeling nieuwe procedures bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en rechtbanken te voorkomen. Bij rechtszaken in Haarlem en Amsterdam oordeelde de rechtbank dat asielzoekers wel mogen procederen als ze niet onder het generaal pardon vallen. Albayrak ging tegen die uitspraak in hoger beroep bij de Raad van State.

„Dat is de strijd van de advocatuur. Wij willen parallel daaraan ook de politiek laten zien dat het generaal pardon veel goeds heeft gebracht maar dat er nog wel problemen zijn”, zegt Petra Schultz namens ASKV, steunpunt vluchtelingen. Volgens de organisatoren van de campagne zijn veel van de ’grensgevallen’ personen die vanwege dringende privéomstandigheden naar het buitenland gingen, bijvoorbeeld voor medische behandeling of om familie op te zoeken waar ze al lang geen contact meer mee hadden. „Voor veel mensen geldt dat zij nooit de intentie hadden Nederland te verlaten, maar gewoon een dagje naar een trouw- of doopfeest gingen”, aldus Schultz.

Het gaat om circa 2500 mensen. Veel van hen verblijven nu in noodopvang of op straat. Onder hen zijn gezinnen met kinderen die in Nederland zijn geboren en opgegroeid.

mailIcon print |