*

 

Winter legt Nederland lam onder witte deken

ANP − 17/12/09, 20:28

RIJSWIJK (ANP) - Het hevige winterweer heeft donderdag in het hele land veel overlast veroorzaakt. Vooral het noorden werd met soms 70 centimeter sneeuw zwaar getroffen. In Groningen, Drenthe en Friesland werden bussen uit de dienst genomen en de NS en ProRail besloten later op de dag de helft van de treinen in het westen en midden van het land te schrappen.

In de ochtend had vooral het noorden veel last van de grote hoeveelheid sneeuw die daar was gevallen. In ziekenhuizen in Friesland werden meer dan veertig mensen opgenomen die door sneeuw en gladheid gewond waren geraakt aan bijvoorbeeld schouder, elleboog, pols, heup of knie. Daar raakten in de ochtend- en avondspits in totaal 45 vrachtwagens van de weg omdat ze volgens de politie te hard reden. Het waren opvallend veel chauffeurs uit Litouwen en Oost-Europese landen als Polen.

Later op de dag trok het sneeuwfront richting het westen en andere delen van het land. In Tilburg werden in de middag alle stads- en streekbussen van de weg gehaald wegens het slechte weer. In Eindhoven werd het vliegverkeer gehinderd door de sneeuw. In de ochtendspits ontstonden files met een totale lengte van 671 kilometer en daarmee was het de drukste spits van het jaar. In de top tien van files staat deze op de vijfde plaats, meldde de ANWB. De avondfile verliep overigens vrij normaal.

Langste file

De langste file donderdagochtend was 84 kilometer lang en stond op de A12 tussen Reeuwijk en Arnhem. Ondanks de drukte viel het aantal ongelukken mee. Op de wegen waar het verkeer kon doorrijden werd voorzichtig gereden, zo meldde de politie. Vanaf half negen namen de files langzaam af. Mobiele aanbieders als T-Mobile en Vodafone meldden donderdag dat er meer werd gebeld en ge-sms't. Tussen zeven en elf uur vond er 35 procent meer belverkeer plaats dan normaal in die periode.

De NS en ProRail besloten in de middag ongeveer de helft van alle treinen in het westen en midden van het land te schrappen. Daarmee wilden de vervoerders garanderen dat de treinen die wel reden, hun bestemming konden bereiken. Vanaf half vier 's middags was er echter geen treinverkeer mogelijk van en naar Utrecht CS. Daardoor was het nog tot laat in de avond druk op het centraal station in Utrecht. De NS streeft er naar om vrijdag weer volgens het spoorboekje te gaan rijden.

In ziekenhuizen in Friesland werden extra bedden klaargezet voor het personeel dat door de grote hoeveelheid sneeuw niet meer naar huis kon. Vooral Drachten ging gebukt onder een dik pak sneeuw. In Friesland gingen ook scholen in het voortgezet onderwijs dicht of werden lesroosters aangepast. De scheepvaart in Groningen kwam maar langzaam op gang. Bruggen op de hoofdvaarroute tussen Lemmer en Delfzijl bleven urenlang dicht en schepen konden niet verder varen. Door de sneeuw ontstonden onveilige situaties, zo meldde de provincie Groningen. Ook de sportclubs hebben last van het winterweer. De KNVB heeft alle amateurwedstrijden voor het komend weekeinde afgelast.

mailIcon print |