Google staat volgens medewerkers klaar om al volgende maand een tegenhanger van Apple's iPhone te leveren, de Nexus One gedoopt. De keuringsinstantie FCC heeft de Nexus inmiddels goedgekeurd.
De Wall Street Journal meldt met anonieme Google-werknemers te hebben gesproken die al enige tijd een Nexus gebruiken. The New York Times schrijft dat het toestel al begin volgend jaar te koop zal zijn. Google zelf zegt dat medewerkers een 'nieuw apparaat testen dat op het besturingssysteem Android draait om te experimenteren met nieuwe toepassingen'. Maar vanmiddag werd bekend dat de Amerikaanse Federal Communications Commission (FCC) de Nexus One heeft toegelaten als telefoon, zodat de openbare lancering niet meer ver weg kan zijn.
Google gaat de telefoon direct aan consumenten verkopen, aldus de bronnen van de Wall Street Journal en The New York Times. Dat is voor Europa niets bijzonders, maar in de Verenigde Staten uiterst ongebruikelijk. Daar worden mobiele telefoons standaard via de belbedrijven aan de man gebracht. In ruil voor een pittig geprijsd abonnement krijgt de gebruiker de telefoon tegen een relatief lage aanschafprijs. De telefoon is dan echter ook alleen op het net van dat ene belbedrijf bruikbaar.
Als de bronnen van WSJ en NYT goed zijn geïnformeerd gooit Google met de Nexus One een flinke knuppel in het Amerikaanse hoenderhok. Na de aanschaf van de telefoon moet die op elk netwerk bruikbaar zijn, en dus verliezen de belbedrijven dan een deel van hun greep op de klanten. Daar maakt Google geen vrienden mee bij de belbedrijven. Of die in staat zullen zijn de Nexus One te laten floppen is de vraag. Amerikanen zijn gewend hun telefoons voor weinig geld te kopen in ruil voor een duur abonnement. Of ze voor veel geld een telefoon zullen aanschaffen in ruil voor een goedkoop abonnement is nog niet zeker, evenmin of de belbedrijven zo'n goedkoop abonnement willen introduceren.
Google heeft echter diverse troeven achter de hand. De Nexus One wordt met Android een open systeem, waarop dus snel veel toepassingen kunnen verschijnen. Het toestel zal iets dunner zijn dan de iPhone en een iets groter beeldscherm hebben. Het is geschikt voor zo ongeveer alle huidige netwerk-technologieën: niet alleen die van de mobiele netwerken maar ook voor Bluetooth en wifi. Google heeft daarnaast vorige maand Gizmo5 gekocht, waardoor vanaf een mobieltje via wifi en het vaste internet goedkoop mobiel gebeld kan worden. Verder levert Google Voice tal van makkelijke diensten voor mobiel bellen.
Google leek tot nu toe een zuiver softwarebedrijf maar stort zich nu dus naar alle waarschijnlijkheid ook op toestellen. Dat is omdat smartphones snel belangrijker worden dan pc's als het gaat om bereik op internet. De meest succesvolle smartphone is nu nog die van Apple, en Google wil niet al te afhankelijk worden van deze concurrent.
Opmerkelijk is dat in alle artikelen over de strijd tussen Apple en Google om de smartphone-markt, de naam Microsoft amper nog valt. Volgens de meeste analisten en trendwatchers heeft het grootste softwarebedrijf ter wereld voor de pc's, de slag om de smartphones nu al verloren. Ook de positie van Nokia, de grootste fabrikant van 'traditionele' mobieltjes, staat danig onder druk.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.