*

 

Mexicaanse griepprik voor iedereen

Door: redactie − 18/06/09, 17:56

Nederland schaft definitief 34 miljoen doses vaccin tegen de Mexicaanse griep aan. Minister Klink heeft de knoop daarover doorgehakt.

  • Onderzoekers met een monster van het H1N1-virus in een laboratorium in China. (AP)

Wekenlang wordt er al over gespeculeerd: gaat minister Klink van volksgezondheid het vaccin tegen de Mexicaanse griep wel of niet aanschaffen? Zo’n vaccin, dat overigens nog ontwikkeld moet worden, kan voorkomen dat de Mexicaanse griep de komende winter in ons land 4000 tot 10.000 levens eist.

De kogel is nu door de kerk, bevestigde een woordvoerster van Klink gisteren. De minister schaft hoe dan ook 34 miljoen doses vaccin aan: twee voor elke Nederlander.

Bij een normale seizoensgriep is één vaccinatie per persoon voldoende. Maar omdat de Mexicaanse griep door een heel nieuw virus wordt veroorzaakt, zijn nu per persoon twee inentingen nodig voordat het lichaam er voldoende immuniteit tegen heeft opgebouwd.

Deze week zal Klink de contracten met vaccinfabrikanten sluiten. Hij wil dat het vaccin zo effectief mogelijk is en zo spoedig mogelijk toegediend kan worden. Met de fabrikanten is afgesproken dat het vaccin uiterlijk eind dit jaar beschikbaar moet zijn; de grote ’winteruitbraak’ zou al in september of oktober kunnen beginnen. Details over de kosten zijn niet bekendgemaakt, maar eerdere schattingen kwamen uit rond de 300 miljoen euro.

De minister kiest ervoor om alle Nederlanders een inenting aan te bieden. In eerdere scenario’s werd er nog over gedacht om alleen bepaalde risicogroepen te vaccineren. Maar pandemieën treffen iedereen, en in dit geval zelfs misschien vooral jongeren. Reden waarom de Gezondheidsraad begin mei al adviseerde om een eventueel vaccin aan iedereen te geven.

Nu de besmettingscijfers wereldwijd oplopen, wordt het hoe langer hoe waarschijnlijker dat de griep deze winter flink zal toeslaan op het noordelijk halfrond. Zonder vaccin zou volgens de Gezondheidsraad 30 tot 35 procent van de bevolking ziek worden. Het vaccin, waarvoor de Wereldgezondheidsorganisatie het prototype levert, moet de meeste ziekte en sterfte voorkomen.

Uit voorzorg had ons land eerder al 4,5 miljoen doses virusremmer opgeslagen. Die zijn vooral bedoeld om kleine uitbraakjes in te dammen, zoals momenteel gebeurt. Zo kan tijd worden gewonnen voor de productie van het vaccin, dat preventief en op veel grotere schaal werkt.

mailIcon print |