Twee van de vier al-Qaidaleiders die de verantwoordelijkheid opeisten voor de mislukte aanslag op een vliegtuig in Detroit, hebben eerder vastgezeten in Guantanamo Bay. De Verenigde Staten stuurde het tweetal in november 2007 terug naar Saudi Arabië voor een rehabilitatieprogramma, meldt de Amerikaanse nieuwszender ABC.
Beide mannen zijn na hun 'rehabilitatie' snel opgeklommen in de rangen van de Jemenitische tak van al-Qaida. In januari dit jaar verschenen videobeelden waarop het tweetal was te zien met Abu Basir Naser al-Wahishi, ooit een naaste assistent van Osama bin Laden en tegenwoordig leider van een eigen terreurgroep.
Al-Wahishi, alias Abu Basir, ontsnapte in 2006 uit een Jemenitische gevangenis. Hij staat op een Saudische lijst van meestgezochte personen, samen met veel opstandelingen die momenteel in Jemen verblijven.
Al-Qaida op het Arabische schiereiland wordt verantwoordelijk gehouden voor een serie aanslagen in Jemen, waaronder een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Sanaa en zelfmoordaanslagen op Zuid-Koreanen, die een bezoek brachten aan het land.
De groep kondigde recentelijk aan de strijd ook buiten Jemen te willen voortzetten. De Nigeriaan die de mislukte aanslag op het Amerikaanse vliegtuig uitvoerde zou zijn opleiding tot terrorist in Jemen hebben genoten. Hij zou twee periodes in het land hebben doorgebracht, van 2004 tot 2005 en van augustus tot december dit jaar.
Dat de groep zich hier kan vestigen -de familie van Osama bin Laden komt oorspronkelijk uit Jemen- is het gevolg van een zwakke regering en het ruige terrein waar het makkelijk is je te verbergen. Het land was in 2000 het toneel van een aanslag op het Amerikaanse oorlogsschip USS Cole, waarbij zeventien doden vielen.
Vlak voor de mislukte aanslag op eerste kerstdag voerden Jemenitische gevechtsvliegtuigen, gesteund door Amerikaanse en Saudische inlichtingendiensten, twee luchtaanvallen uit op Al-Qaidadoelen in het oosten van Jemen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.