*

 

Verblijfsvergunning wordt lastiger voor veroordeelde vreemdeling

Door: redactie − 05/11/09, 17:48

Vreemdelingen die zijn veroordeeld voor een ernstig delict, komen straks minder snel in aanmerking voor een verblijfsvergunning in Nederland. Staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie wil de verjaringstermijn oprekken.

  • Nebahat Albayrak (ANP)

Dat heeft ze donderdag in de Tweede Kamer aangekondigd tijdens de begrotingsbehandeling van haar departement. Nu kan een veroordeling voor een gewelds- of drugsmisdrijf na tien jaar niet meer worden gebruikt als argument om iemand een verblijfsvergunning te weigeren of in te trekken. Voor andere delicten geldt een verjaringstermijn van vijf jaar.

Albayrak wil dat een veroordeling in ernstige zaken als moord, doodslag, eerwraak, zedenzaken en mishandeling (zoals huiselijk geweld) langer dan tien jaar kan worden tegengeworpen bij de aanvraag of verlenging van een verblijfsvergunning. Ze komt binnenkort met een uitgewerkt voorstel.

Iraakse moordenaar het liefst land uit

De staatssecretaris liet vandaag ook weten dat ze de veroordeelde Iraakse moordenaar Moayad A. het liefst het land uit zet. Ze zei alles uit de kast te halen om te voorkomen dat de man een verblijfsvergunning krijgt, maar geeft ook toe dat ze „bijzonder weinig ruimte” heeft om de vergunning te weigeren.

De Irakees is jaren terug veroordeeld voor eerwraakmoord op zijn schoonmoeder. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) probeert de man sindsdien het land uit te krijgen, maar A. verzet zich hiertegen.

De Raad van State heeft recent geoordeeld dat de IND de Irakees geen verblijfsvergunning kan weigeren op grond van de veroordeling wegens moord. Dat vonnis is meer dan 10 jaar oud en daarmee mag het volgens de eigen regels van de IND niet meer worden gebruikt als argument om een verblijfsvergunning te weigeren, aldus het hoogste rechtscollege.

De IND moet zich nu opnieuw buigen over het verzoek voor een verblijfsvergunning. De fracties van VVD en PVV willen dat de veroordeelde hoe dan ook Nederland verlaat.

mailIcon print |