Het Europees Hof dwarsboomt de uitzetting van Afghanen die in Nederland worden verdacht van oorlogsmisdaden.
Nederland slaagt er amper in om Afghaanse ex-asielzoekers die worden verdacht van oorlogsmisdaden het land uit te krijgen. Sinds begin vorig jaar zijn er zes vermeende misdadigers gedwongen teruggekeerd naar Afghanistan. De laatste vertrok op 15 januari dit jaar. Sindsdien heeft het Europees Hof voor de rechten van de mens in zeker zes andere gevallen de uitzetting verboden.
In Nederland verblijven minimaal 350 vreemdelingen die zich in eigen land schuldig zouden hebben gemaakt aan oorlogsmisdrijven. Het leeuwendeel komt uit Afghanistan. Dat betreft vooral leden van de Afghaanse geheime dienst, die in de jaren tachtig onder het toenmalige communistische bewind berucht waren om hun martelingen van politieke tegenstanders.
Justitie weigert hen een verblijfsvergunning en meent dat de meesten veilig terug kunnen keren. Het Europees Hof in Straatsburg twijfelt daaraan. Via zogenoemde interim measures (tussenvonnissen) zijn uitzettingen naar Afghanistan op het laatste moment tegengehouden. Het kan enkele jaren duren voordat het Europees Hof definitieve uitspraken doet. Tot die tijd moet Nederland deze Afghanen onderdak blijven bieden. Nederland en Afghanistan hebben een verdrag dat terugkeer regelt, maar Kaboel weigert mee te werken aan gedwongen uitzetting.
Omdat in de tussenvonnissen een onderbouwing ontbreekt, is het gissen naar de exacte motieven van het Hof. Volgens advocaten is ’Straatsburg’ er niet van overtuigd dat de vreemdelingen in Afghanistan genoeg bescherming kunnen krijgen van hun familie of clan. Dat zou een schending van het anti-folterverdrag van de Verenigde Naties betekenen.
Nederland heeft asielzoekers met een dubieus verleden lange tijd met rust gelaten. Ze werden niet uitgezet en niet strafrechtelijk vervolgd. Het kabinet besloot vorig jaar juni, na toenemende druk, om daar een einde aan te maken. Wie weg kan, wordt gedwongen te vertrekken.
Justitie wil komende donderdag weer een Afghaan terugsturen. Zijn advocaat vreest voor zijn veiligheid en vecht de uitzetting aan bij de Nederlandse rechtbank en het Europees Hof.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.