*

 

Wanneer vertrekt toch de eerste Fyra?

Van onze redactie economie − 08/07/09, 00:00

Als iets duidelijk werd bij de presentatie van de nieuwe hsl-trein is dat niemand nog garanties durft te geven wanneer hij gaat rijden.

  • (Trouw)

De nieuwe hogesnelheidstrein van de NS rolde gisteren stapvoets de onderhoudshal in op het rangeerterrein Watergraafsmeer bij Amsterdam.

’Fyra’ (Zweeds voor ’vier’) verbindt straks de vier grote steden in de Benelux, legde NS Hispeed-directeur Michiel van Roozendaal uit. De naam past volgens de baas van het voormalige NS Internationaal in het rijtje van die van andere Europese hsl-treinen, Thalys, tgv en Eurostar. „Allemaal krachtige namen.”

De trein begint binnenkort aan een serie testritten op het hogesnelheidsspoor. Wanneer de eerste Fyra’s commercieel inzetbaar zijn, werd gisteren nog steeds niet duidelijk. Projectmanager Stefano Fanucci van de Italiaanse fabrikant AnsaldoBreda houdt een slag om de arm: „Testen kost tijd.” Van Roozendaal rekent op de tweede helft van 2010. „Het zou naïef zijn als we ons vastpinnen op een exacte datum.”

Bij aanvang van het miljardenproject rond de eeuwwisseling stond april 2007 omcirkeld op de kalender van het ministerie van verkeer. Problemen met de levering van materieel en het inbouwen van het Europese veiligheidssysteem veroorzaakten vertraging. AnsaldoBreda noemt de termijn van NS Hispeed optimistisch. „Je weet nooit waar je tegenaan loopt tijdens het testen”, zegt Fanucci. Volgens hem zijn over de leveringsdata geen afspraken gemaakt met de NS. Van Roozendaal heeft een andere lezing. „AnsaldoBreda levert vanaf eind volgend jaar elke maand een treinstel, volgens contract.” Zo niet dan voorziet het contract in een boete, stelt hij.

De treinfabrikant heeft een slechte naam als het gaat over naleving van contracten. De Deense spoorwegen en een aantal Amerikaanse openbaar vervoersbedrijven kunnen daarover meepraten. Zo zouden de Italianen al in 2003 treinen leveren aan de Deense spoorwegen. Pas na een dreigement met beslagname dit jaar kwam AnsaldoBreda zijn afspraken na.

Om een morrende Tweede Kamer tegemoet te komen, pendelt er vanaf september tussen Amsterdam en Rotterdam een alternatieve trein over het snelle spoor. Die toezegging deed minister Eurlings onlangs.

Maar zelfs die datum is niet meer zeker, gaf Van Roozendaal op de doopplechtigheid toe. „Donderdag zitten we met ProRail, het ministerie en de inspectiedienst voor verkeer rond te tafel. Dan besluiten we of we na de zomer gaan beginnen.”

mailIcon print |