In de reeks vragen waarmee de Partij voor de Vrijheid de departementen heeft bestookt om erachter te komen hoeveel geld (niet-westerse) allochtonen de staat kosten en hoeveel ze opbrengen, ontbreekt één vraag. De PVV vraagt niet aan premier Balkenende wat prinses Máxima de staat heeft gekost en welke baten daar tegenover staan.
Dat verzuim is begrijpelijk. Het zou een vragen naar de bekende weg zijn. Want in het geval van Máxima weten we tamelijk nauwkeurig wat de kosten zijn, zoals die van haar inburgering, haar jaarwedde en dergelijke. Maar er is geen sterveling die bij benadering in staat is om uit te rekenen wat zij onze samenleving oplevert. Wie zou kunnen uitrekenen wat het effect is van haar glimlach of haar moederschap op het welzijn van de natie?
Het geval-Máxima illustreert in een notendop het probleem dat de PVV over zich afroept door precies te willen weten wat ’de allochtoon’ de staat kost en oplevert. De kosten berekenen zal nog wel te doen zijn, de opbrengsten daarentegen onttrekken zich aan de waarneming. Tenzij de PVV zich wil beperken tot de kale belastingopbrengsten in de hoop zo een aanzienlijk negatief saldo aan te tonen. Om vervolgens vast te kunnen stellen: allochtonen zijn schadelijk voor onze samenleving.
Onderzoek alle dingen, zegt de Bijbel. En behoud het goede. Om die reden is het zinnig om te weten hoe het met de arbeidsparticipatie is gesteld van allochtonen, of hun aandeel in de criminaliteitscijfers. En dan bij voorkeur heel specifiek. Dus niet: hoe doen allochtonen het, want die groep is te divers. Nee, hoe doet de Turkse, Marokkaanse of Afghaanse Nederlander het, hoeveel van de Surinaams-Nederlandse vrouwen werken, en hoe ligt dat bij de Turks-Nederlandse vrouwen? Alleen op basis van zulke kennis is het mogelijk om zinnige maatregelen te treffen.
Als het de PVV om zulke concrete vragen was te doen, zou je kunnen denken dat zij de integratie van allochtonen wil bevorderen. Nu lijkt het erop dat zij uitsluitend op basis van generalisaties een onderling heel diverse groep als ’de allochtonen’ op de verdachtenbank wil zetten. In die vage algemeenheid schuilt het grootste bezwaar tegen de actie van de PVV.
Eén ding is zeker: zo’n splijtende actie kost de samenleving geld. Je zou je bijna gaan afvragen wat de PVV-stemmers kosten en opbrengen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.