Imams hebben een belangrijke rol om het taboe over seksualiteit bij Marokkaanse jongeren in Nederland te doorbreken. Dit zegt de Marokkaanse hoogleraar Abdessamad Dialmy.
Marokkaanse organisaties hopen dat de socioloog Abdessamad Dialmy een begin kan maken met het doorbreken van de vele taboes rondom seksualiteit in de Marokkaanse gemeenschap. „Maar waar te beginnen”, vraag Dialmy retorisch. „De angst om met je kinderen over seks te praten is bij iedereen wel aanwezig, maar bij Marokkanen speelt het schaamtegevoel een onvoorstelbaar grote rol.”
Dat schaamtegevoel overwinnen, zal volgens de socioloog nog een hele kluif worden. Hij denkt dat de Nederlandse overheid een steentje kan bijdragen door in te zetten op de moskeeën, de imams om precies te zijn.
„In veel moskeeën in Nederland maken conservatieve imams de dienst uit. Jullie moeten daar van af. Verlichte imams die de tijdgeest begrijpen en een moderne vorm van de islam verkondigen, zijn volgens mij de beste manier om door te dringen bij zowel de ouders als de jongeren. Neem de haat en agressie tegen homoseksuelen”, zegt Dialmy, refererend aan het lesbische stel dat onlangs uit een wijk in Utrecht is gepest. „Het is een schande dat Marokkaanse jongens zich daar schuldig aan maken. De ouders zouden hun kinderen moeten voorlichten en uitleggen dat homoseksualiteit een normaal verschijnsel is in een moderne samenleving. Maar de meeste ouders zeggen dat soort dingen niet tegen hun kinderen omdat ze zelf van de imam horen dat homoseksualiteit een zonde is. Van diezelfde conservatieve imam horen ze ook dat schaamte en nederigheid belangrijke eigenschappen zijn van de ’ware’ moslim. Schaamte mag geen plek hebben in dit debat.”
Volgens de socioloog – die als specialisme genderstudies en seksualiteit heeft – is die schaamte en de geheimzinnigheid rond seks en seksualiteit de reden waarom er zo ontzettend veel mythes bestaan. Marokkaanse meisjes die geloven dat ze door zwemmen hun zogenaamde maagdenvlies scheuren, jongens die denken dat condoomgebruik in strijd is met Gods wetten en ouders die in de waan leven dat hun kinderen alleen seks hebben binnen de veilige muren van het huwelijk. „Zo wil je je kinderen niet de wereld insturen”, vervolgt hij. „Iedereen wil toch dat zijn kind opgroeit tot een zelfbewust, volwassen seksueel wezen dat verstandige keuzes maakt. Vrij van seksuele frustraties en vrij van schaamte?”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.