*

 

Kroongetuige dreigt contract te verspelen

11/05/09, 14:29

Peter la S., kroongetuige in het liquidatieproces-Passage, dreigt de overeenkomst te verspelen die hij heeft met het Openbaar Ministerie (OM). La S. heeft vorige week via zijn raadsman aan de rechtbank in Amsterdam laten weten dat hij niet verder wenst te verklaren, omdat zijn veiligheid onvoldoende zou zijn gegarandeerd.

Het OM meldde maandag tijdens een zitting in de justitiebunker in Amsterdam-Osdorp dat er van enig probleem rond de veiligheid van La S. geen sprake is. Officier van justitie Betty Wind benadrukte dat La S. zijn verplichtingen moet nakomen. Doet hij dat niet, dan kan het OM het contract met La S. opzeggen. Daarmee zou de door het OM toegezegde gehalveerde strafeis (acht in plaats van zestien jaar) komen te vervallen en zou La S. dus het volle pond riskeren.

La S. heeft tot dusver in het vooronderzoek een groot aantal verklaringen afgelegd. Ook als La S. zou besluiten zijn positie als kroongetuige op te geven, kan justitie deze verklaringen voor de bewijsvoering blijven gebruiken, aldus officier Wind.

La S.’ advocaat Jan-Peter van Schaik sprak maandag berichten tegen dat er sprake zou zijn van hoge financiële eisen van de kant van zijn cliënt. Het zou hem puur om het waarborgen van zijn veiligheid te doen zijn, wat volgens La S. „niet serieus” genomen zou worden. Wind bestreed dat, voorzover zij daar iets over kon zeggen: de feitelijke getuigenbescherming is een geheim traject en een taak van het Team Getuigenbescherming (TGB) en niet van het OM.

Volgens het OM moet La S. zich ook niet tot de rechtbank richten met zijn grieven, zoals hij heeft gedaan. La S. kan een arbiter inschakelen, maar dat heeft hij niet gedaan. Wel heeft hij via zijn advocaat laten weten dat hij de Staat dan wel het TGB zal dagvaarden in één of meerdere civiele procedures.

Volgens advocaat Van Schaijk is La S. zich bewust van de mogelijke consequenties van het feit dat hij zijn hakken in het zand zet. Maar het is geen bluf, benadrukte de raadsman. La S. heeft eerder ook al laten blijken dat hij niet tevreden is over de manier waarop de overheid zijn veiligheid denkt te kunnen garanderen.

mailIcon print | |
<spring:message code='commonMessages.loading' />