*

 

De huizenprijzen blijven ook in 2009 hoog

Staf Depla (PvdA) − 15/01/09, 13:01

weblog Door de kredietcrisis is de verkoop van nieuwe woningen stilgevallen. De bouwsector luide de alarmklok. Op een bijeenkomst met bouwers en ontwikkelaars de problemen en mogelijke oplossingen besproken.

Opvallende boodschap was dat de bouwproductie ver gaat terug zakken maar de huizenprijzen nauwelijks zullen dalen.

Ik fiets op weg naar huis. Zie veel huizen te koop staan. Heel anders dan twee jaar geleden. Toen zag je die borden niet. Huizen gingen als zoete broodjes over de toonbank. Het gevolg was duidelijk zichtbaar in mijn straat. Wat ik 10 jaar geleden in guldens betaalde , betalen nieuwe kopers minimaal in euro’s. Het effect op de straat is zichtbaar. Grotere auto’s. Alle twee met een zeer goede baan. Voor starters met een middeninkomen is het in een stad als Utrecht haast onbetaalbaar. Als door de kredietcrisis de bouwproductie inzakt wordt het woningtekort nog groter. En bouwvakkers raken hun baan kwijt. Daar moet wat aan gebeuren.

De starters op de woningmarkt hopen dat de huizenprijzen zullen dalen zodat ze eindelijk een huis kunnen krijgen. Maar de huidige huizenbezitters zijn bang dat de huizenprijzen ver zullen dalen. Volgens de wetenschappers op de bijeenkomst zal dat niet het geval zijn. In 2009 een procent of vijf, maar vanaf 2010 verwachten ze weer dat de huizen in prijs gaan stijgen. Extra snel zelfs. Immers door het inzakken van de nieuwbouw wordt het tekort aan woningen in de toekomst alleen maar groter. Een uitzondering zijn de huizenprijzen in de gebieden waar de bevolking sterk krimpt en ze grenzen aan Belgie en Duitsland.

Er is al een tekort aan woningen en de hypotheekrente daalt. Professor Eicholtz onderbouwde dit door te laten zien dat de hypotheekrente de laatste twee jaar , tot de kredietkrisis, bijna verdubbeld was. Normaal zakt de huizenprijs dan fors in. Immers met hetzelfde inkomen moet je bijna twee keer zoveel rente betalen om dezelfde woningprijs te kunnen financieren. Ondanks die stijging bleef de huizenprijzen de laatste jaren gewoon stijgen.

De voorzitter van de NVM gaf aan dat na een totale instorting van de vraag eind 2008, het aantal huizenbezichtigingen in januari weer aantrok.

Eelco Brinkman van Bouwend Nederland deed een groot aantal voorstellen om de bouwproductie op peil te houden. Voorstellen die de belastingbetaler veel geld gaan kosten. Dan moet je extra goed opletten dat deze maatregelen ook echt werken. Sommige subsidiemaatregelen die Brinkman voorstelde, duwen voor kopers de prijzen alleen maar omhoog. Dat is ongewenst voor de starters. Woningen blijven dan onbetaalbaar. Iedereen was het wel eens dat we in economisch slechtere tijden meer huurwoningen moeten bouwen. In betere tijden kunnen die dan weer verkocht worden. Woningcorporaties spelen daarbij een belangrijke rol. Het kabinet moet dit stimuleren. De belemmeringen voor corporaties om hiervoor geld te lenen moeten worden opgeruimd. Ook fiscale belemmeringen moeten worden opgeruimd. Ik hoop dat het kabinet dat ook gaat voorstellen.

Daarnaast deed ontwikkelaar Rudy Stroink een voorstel om op lokaal niveau de koppen bij elkaar te steken. Ontwikkelaars, gemeenten, vastgoedbeleggers en corporaties hebben in goede tijden veel geld verdiend aan de woningmarkt en vaak onverantwoorde prijzen voor de grond betaald en gevraagd. Door samen de pijn te delen kunnen meer bouwprojecten doorgaan. Ik ga onze wethouders oproepen om dit soort gesprekken te gaan organiseren. Ik bracht naar voren dat in deze crisistijd de bouwsector moet innoveren. Ze moeten huizen gaan bouwen van goede kwaliteit maar tegen lagere bouwkosten. Alleen dan wordt de woningmarkt weer echt gezond. Het viel me tegen dat dit door de meeste bouwers als prietpraat werd weggewuifd. Gelukkig was er overeenstemming dat deze tijd gebruikt moet worden om bestaande huizen energiezuiniger te maken. Dat gaat niet vanzelf. Wij moeten voor zachte leningen zorgen. En wethouders of gedeputeerden moeten samen met bouwbedrijven en energiebedrijven mensen aanbieden hun woning energiezuiniger te maken. Dat houdt onze bouwvakkers aan het werk, spaart stookkosten en het milieu voor onze kinderen.

mailIcon print |