De geestelijk leider van de Tibetanen heeft ongewoon hard uitgehaald naar China. Hij beschuldigde China van het ombrengen van honderdduizenden Tibetanen. Het Chinese bewind in Tibet heeft een ’hel op aarde’ gecreĆ«erd.
De dalai lama zei dit in een redevoering ter herdenking van de mislukte opstand die hem vijftig jaar geleden deed besluiten om vanuit Tibet naar India te vluchten. Hij heeft sindsdien geen voet meer op Tibetaans gebied kunnen zetten.
De staat van beleg die China over Tibet afriep en de harde campagnes die volgden, waaronder de Culturele Revolutie, hebben Tibet verwoest, zei de dalai lama in Dharmsala, de plaats in het noorden van India waar hij sinds zijn vlucht, samen met zo’n 80.000 andere gevluchte Tibetanen verblijft.
De Tibetanen die achterbleven, werden daardoor zo zwaar op de proef gesteld dat zij ’letterlijk een hel op aarde doormaakten’.
Honderdduizenden Tibetanen kwamen om en de Tibetaanse cultuur en identiteit staan inmiddels op uitsterven, zei de dalai lama tegen de ongeveer tweeduizend Tibetanen en een handjevol buitenlandse aanhangers die zich op een binnenplaats tussen zijn huis en de belangrijkste tempel van Dharmsala hadden verzameld.
„Zelfs vandaag leven de Tibetanen in Tibet in voortdurende angst en staan zij onder voortdurende verdenking van de Chinese Autoriteiten”, zei hij, verwijzend naar de ’wrede onderdrukking’ die volgde nadat vorig jaar gewelddadige protesten waren uitgebroken in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa.
Dat de Dalai Lama zich voor zijn doen zo ongewoon scherp uitliet, heeft vermoedelijk te maken met dat hij zelf inmiddels is gaan inzien dat zijn langdurige streven naar een vreedzame oplossing die voor alle partijen acceptabel is, geen oplossing heeft gebracht. Veel van zijn aanhangers willen de strijd met China aangaan. Toch herhaalde de dalai lama zijn geloof in de ’Middenweg’, een streven naar Tibetaanse autonomie binnen China. „Ik twijfel er niet aan dat de Tibetaanse zaak zal zegevieren als we het pad van waarheid en geweldloosheid blijven volgen” zei hij.
Na zijn redevoering gingen duizenden jonge Tibetanen de straat op onder het scanderen van ’Weg met China’ en ’Tibet behoort aan de Tibetanen’.
Ook in de Indiase hoofdstad New Delhi, de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul en de Australische hoofdstad Canberra demonstreerden duizenden mensen om de Tibetaanse opstand te herdenken. In Canberra brak een handgemeen uit bij de Chinese ambassade en werden drie betogers ingerekend.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.