De Belgische uitgeverij De Persgroep wordt de belangrijkste eigenaar van PCM, de uitgever van onder meer Trouw, de Volkskrant, NRC Handelsblad en (deels) het AD. De partijen tekenen vandaag een principeovereenkomst.
De huidige aandeelhouders van PCM, vier ideële stichtingen, zijn akkoord met de overname. De Persgroep krijgt een belang van 51 procent in PCM, zo maakte het bedrijf vanochtend bekend. De Belgen betalen daarvoor 100 miljoen euro. Dat geld gaat niet naar de vier bestaande aandeelhouders, maar naar het bedrijf PCM, dat daarvoor nieuwe aandelen uitgeeft. Met de investering van De Persgroep kan PCM vervolgens het grootste deel van haar bankschulden aflossen.
Beide uitgeverijen verwachten de transactie over ongeveer twee maanden al te kunnen afronden.
Bert Groenewegen, bestuursvoorzitter van PCM, heeft vertrouwen in De Persgroep: „Deze samenwerking betekent een substantiële versterking voor ons.” PCM heeft bij een bankenconsortium een schuldenlast van netto 120 miljoen euro en de banken eisten dat de schuld aanmerkelijk zou worden verlaagd om meer in overeenstemming te komen met de omzet en winst van PCM.
Christian Van Thillo, de hoogste man van De Persgroep, noemt de overname van PCM een ’belangrijke strategische stap’. „Het is onze gezamenlijke ambitie om de activiteiten van het concern ook te verbreden naar andere media. Om die reden zullen in een latere fase ook de bestaande Nederlandse activiteiten van De Persgroep - Het Parool en Q Music - worden ingebracht in PCM.”
De vier ideële stichtingen achter PCM, vooral Stichting Democratie en Media (SDM), met een belang van 90,3 procent, en verder Stichting de Volkskrant (7,2 procent), Stichting ter Bevordering van de Christelijke Pers (2,5 procent) en Stichting Lux et Libertas (1 aandeel) behouden hun prioriteitsaandelen in de dagbladtitels. Zij hebben nu nog een vetorecht als het gaat om besluiten over opheffing of anderszins zeer ingrijpende maatregelen. In het vervolg zullen 'hun doelstellingen met betrekking tot pluriformiteit, continuïteit en de identiteit van de titels worden gerespecteerd', zo heet het nu.
De kwestie rond het AD, dat nog voor een derde deel in het bezit is van uitgever Wegener, blijkt nog niet te zijn opgelost. Het doel is het AD ook helemaal in handen van de Persgroep te brengen. Daarna zal het naar verwachting worden teruggebracht tot een aantal stadskranten en een kleinere landelijke krant, waaruit het huidige AD enkele jaren geleden is ontstaan.
NRC Handelsblad heeft al herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat het niet in één concern wil blijven zitten met grote concurrent de Volkskrant. NRC Media zegt nu begrip te hebben voor de verkoop van PCM aan De Persgroep maar houdt vast aan haar streven naar zelfstandigheid. De twee uitgevers hebben afgesproken 'zorgvuldig' naar de mogelijkheden van de verkoop van een van de titels te zullen kijken.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.