Makelaarsvereniging LMV zegt recent tientallen aanmeldingen te hebben gekregen van makelaars die voor zichzelf beginnen, nadat ze zijn ontslagen bij failliete of inkrimpende makelaarskantoren. Directeur Ed van de Bijl: „Er is een groep starters die straks te weinig werk krijgt. De situatie op de huizenmarkt is dramatisch slecht. De shake-out van de beroepsgroep, die nu bezig is, is niet verkeerd.” Het aantal faillissementen van makelaars is in een jaar tijd meer dan verdubbeld.
Er zijn in Nederland nu ruim drie keer zoveel makelaars actief als in 2001, het jaar waarin makelaar een open beroep werd. Tot 1 maart van dat jaar werden makelaars en taxateurs nog door de rechter beëdigd. In 2001 waren 3500 makelaars verantwoordelijk voor 220.000 transacties. In 2008 handelden 11.500 makelaars slechts 180.000 transacties af.
Nieuwe makelaars krijgen te maken met hoge bedrijfskosten. Zelfstandigen zijn jaarlijks enkele duizenden euro’s kwijt aan bedrijfsaansprakelijkheidsverzekeringen. Veel makelaars zijn lid van beroepsverenigingen NVM, LMV en VBO. Het entree- en lidmaatschapsgeld kost zelfstandige makelaars in hun eerste jaar tussen de 5000 en 18.000 euro.
„Het grootste probleem is dat momenteel geen enkele bank bereid is om makelaars te financieren”, zegt Van de Bijl. Ook het relatiebeding, dat doorgaans in het contract staat van medewerkers van makelaarskantoren, is een belemmering voor startende makelaars. Op basis van deze clausule mogen ze geen zaken doen met klanten van hun vorige werkgever.
Het aantal huisverkopen is sinds een half jaar sterk afgenomen. In het laatste kwartaal van 2008 verkochten NVM-makelaars een kwart minder huizen dan een jaar ervoor. De LMV meldt dat het aantal verkochte huizen in de eerste drie maanden van dit jaar met bijna de helft is gekrompen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De huizenprijzen dalen licht. Tussen eind 2007 en eind 2008 gingen ze volgens de NVM met 1,8 procent omlaag.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.