*

 

Tropenkoorts in Nederland (III)

Door: redactie − 22/03/09, 16:41

Volgens Marcel Schuttelaar is er geen sprake van een toenemende ziektedruk voor klimaatverandering. Heeft hij gelijk? Wat denkt u?

Er is geen sprake van een toenemende ziektedruk voor klimaatverandering.

Marcel Schuttelaar, directeur Schuttelaar & Partners:

"Klimaatverandering leidt tot nu toe tot een uiterst beperkte stijging van de temperatuur. Het effect hiervan op ziekte druk is niet/nauwelijks meetbaar. Door veel mildere winters, veroorzaakt door de sterkere westcirculatie, zouden er wel eens minder mensen kunnen overlijden. Het netto effect is dus eerder positief dan negatief."

Achtergrond:

Door de opwarming van de aarde, zullen er waarschijnlijk steeds meer tropische ziekten komen in Nederland. Door de warmte groeien de populaties van insecten die zietkes kunnen overbrengen, zoals teken en muggen. Dat betekent: meer gevallen van de ziekte van Lyme, en waarschijnlijk ook meer tropische kwalen als malaria en knokkelkoorts.

De opmars van de tijgermug heeft in 2007 bijvoorbeeld in ItaliĆ« een uitbraak van de tropische infectieziekte knokkelkoorts veroorzaakt. Al bijtend verspreidde de mug het verantwoordelijke virus. Zo’n scenario kan zich straks ook in Nederland voordoen.

Duidelijk is wel dat de dreiging vanuit het insectenrijk alomtegenwoordig is. Het gaat niet alleen om de exotische muggen, ook de huis-, tuin- en keukenmug Culex pipiens kan schade aanrichten. Dit insect heeft in nauwelijks tien jaar tijd het West Nile-virus over heel de Verenigde Staten verspreid. Daar heeft het virus, dat een soort griep veroorzaakt, al honderden doden op zijn geweten.

„Het hoeft maar een halve graad warmer te worden, of muggen kunnen per jaar al een extra generatie voortbrengen. Dat betekent voor Nederland een miljard meer muggen. Die worden in de lente eerder actief en gaan in de herfst langer door. We zullen dit effect de komende tien jaar al merken,” legt entomoloog Willem Takken uit.

Lees hier meer over de ziekten door opwarming van de aarde.

Geef hieronder uw mening. Op elkaar reageren is in deze discussie natuurlijk toegestaan.

mailIcon print |